V ankete TREND Barometer sme sa pýtali respondentov Je rekordný štátny dlh správnym receptom na súčasnú hospodársku situáciu. Elektronicky hlasovalo medzi štvrtkom 20. októbra 2022 a pondelkom 24. októbra 2022 celkovo 61 vybraných osobností slovenskej ekonomiky.
Pozrite si výsledky ankety a odpovede:
31 % Nie, štát musí byť efektívnejší a hľadať úspory u seba
Stanislav Kučírek, predseda, Slovensko-poľská obchodná komora
Tak ako energetická kríza je ideálnou príležitosťou na zníženie plytvania energiami, má štát jedinečnú možnosť znížiť svoje neefektívne, nerozumné, nedomyslené výdavky. Urobí to?
Jan Rollo, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva, Prima banka Slovensko, a.s.
Politici úplne rezignovali na akékoľvek zefektívňovanie fungovania štátu a jeho moc a aparát naopak stále posilňujú na úkor vlastných občanov. V čase, keď za rekordné zadlžovanie nemusí niesť vďaka politike centrálnej banky vôbec žiadnu zodpovednosť a ani dôsledky, budú v žití na dlh pokračovať. A zaplatíme za to my všetci, zatiaľ stále rastúcou infláciou a poklesom životnej úrovne, ale celková cena za dlhodobú nezodpovednosť bude nakoniec ešte ďaleko vyššia...
Dennis Fino, CEO, Barney Studio
Množstvo prebytočných zamestnancov, nehospodárne vládnutie... To sú len dve veci, ktoré mi narýchlo napadli, a nad ktorými by sa štát mal zamyslieť, najmä minister financií. Samozrejme, že aktuálna situácia je neudržateľná.
Stanislav Verešvársky, managing director a výkonný riaditeľ, DanubiaTel, a.s.
A od štátu sa očakáva aj pomoc najviac zasiahnutým skupinám a ekonomickým segmentom – ale maximálne adresne. Práve adresnosť a premyslenosť opatrení mi často chýba.
Branislav Rentka, CEO, m:zone, s.r.o., Vráble
Daniel Gašpar, managing partner, Crowdberry a.s.
Elena Kráľovenská, konateľka, Keis Media, s.r.o., Bratislava
Ján Majerský, managing director, Proma
Ján Sabol, člen, Generálna rada Združenia podnikateľov Slovenska
Jaroslav Šedivý, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva, Danfoss Power Solutions, a.s.
Martina Mundierová, CEO, MST Partners, s.r.o., Bratislava
Milan Drahoš, country manager SK & CZ, PEPCO SK & CZ
Roman Malček, majiteľ, Redox
Simona Bubánová-Tauchmanová, konateľka, CD-Creative Department, s. r. o.
30 % Vôbec, súčasná vláda iba dramaticky zadlží krajinu
Peter Markovič, dekan, Fakulta podnikového manažmentu EU v Bratislave
Zadlžovanie je cesta do pekla, v súčasnej ekonomickej situáciu treba hľadať skôr rezervy, inak sa vyčerpá potenciál a budúci hospodársky rast nebude možné efektívne finančne podporiť.
Peter Halász, konateľ, Jaga Group
Všetky tie kecy o "najsociálnejšom a najprorodinnejšom rozpočte" sú prázdna slama. Táto vláda a zvlášť minister financií definitívne a ultimátne rezignuje na bazálnu rozpočtovú zodpovednosť. Vie, že už nikdy nebude v žiadnej exekutívnej funkcii, pokúša sa útočiť na prvú signálnu a uplatiť svoj potenciálny elektoriat neschopný kriticky vnímať súčasné dianie.
Dušan Ďurík, advokát, Škubla & Partneri
Úver (teda nákup na dlh) nie je zo svojej podstaty zlý. Môže to byť užitočný finančný nástroj. Ale ako s ohňom ,aj s dlhom je to tak, že je to dobrý sluha, ale zlý pán. Preto sú dôležité kritériá ako účel úveru, efektivita použitia získaných peňazí, náklady (najmä úroky) a napokon perspektíva a spôsob jeho splatenia. A práve tu mám silné pochybnosti, či v tom má pán šéf na "minfine" jasno.
Peter Patek, konateľ, Plastix, s.r.o.
Štátny rozpočet má cieľ pomôcť ľuďom. Aká to je však pomoc, ak im ničí budúcnosť?
Marek Polic, garant projektov, KROS a.s.
Sústavne zadlžovanie určite nevedie k ničomu dobrému. Len je to odsúvanie skutočného problému. Tak, ako si takéto niečo nemôže dovoliť žiadna firma, nemal by si to dovoliť ani štát. Štát má pracovať na zvyšovaní svojich príjmov a na svojej vlastnej efektivite . Nie sa zadlžovať donekonečna.
Robert Balheim, partner, Expense Reduction Analysts
Súčasná vláda neurobila doteraz žiadne opatrenia na konsolidáciu verejných financií, dokonca urobila rozhodnutia, ktoré ich iba viac zhoršujú. Určite však podporujem adresnú a rýchlu pomoc, či už najviac postihnutým skupinám alebo aj selektívnym odvetviam či skupinám firiem. Toto sa však súčasnej vláde takmer vôbec nedarí.
Peter Kubovič, managing partner a advokát, HKP Legal, s.r.o., Bratislava
Rekordný štátny dlh a súčasný minister financií je smrteľná kombinácia, z ktorej sa budeme spamätávať ešte roky...
Ondrej Smolár, predseda predstavenstva, Soitron
Problém je, že ideme riešiť infláciu plošným zvyšovaním platov. To sa nám pomstí.
Drahoslava Kovárová, konateľka, VerbaLex, s.r.o., Bratislava
Prekrývanie ekonomických problémov novým zadlžovaním len situáciu zhorší, nevyrieši, akurát sa na chvíľu získa čas a dojem vyriešenia problému. Terajšia inflácia a pády trhov sú toho jasným výsledkom.
Attila Danko, konateľ, IBG International Battery Group, s.r.o., Pezinok
Michal Hrabovec, prezident, Anasoft
Peter Krúpa, generálny riaditeľ, Hubert J.E.
Róbert Kopál, riaditeľ, Asociácia obchodníkov s cennými papiermi
28 % Áno, vláda to musí spraviť systematicky a zmysluplne
Martin Melišek, CFO, Softec
V čase krízy mierne zvýšenie štátneho dlhu na zmysluplnú pomoc je vítaný nástroj. Obávam sa, že návrh štátneho rozpočtu obsahuje nehorázne zvýšenie zadlženia a neobsahuje ani náznak zmysluplného použitia prostriedkov. Nakoniec ten dlh budeme musieť zaplatiť a je zjavné, že táto vláda sa dopadmi enormného zvýšenia dlhu nezapodieva. Skoro ako podľa hesla „Po nás potopa.“
Tomáš Osuský, generálny riaditeľ, Hollen, s.r.o., Bratislava
Už nežijeme v klasickom kapitalizme, kde si všetko vyrieši trh sám, ale zmysluplná a rozumná podpora štátu je nevyhnutná, a to, či chceme alebo nie, stojí nejaké finančné prostriedky s dopadom na zvyšovanie štátneho dlhu.
Juraj Heger, riaditeľ, Vydavateľstvo Slovart, a.s.
Škoda, že sa mi nedarí nájsť aspoň náznaky nádeje, že to táto vládna zostava môže zmysluplne zvládnuť.
Roman Kučák, CEO & co-founder, Anodius
Rozhodne v tejto situácii to je úloha štátu. O rozdelení peňazí by však mali rozhodovať odborníci a nie politici. Našťastie sme členom EÚ a situáciu časom zvládneme spoločne. Napokon, v jednote je sila.
Karol Ponesz, country manager Slovakia, Mattoni 1873
Pre riešenie zhluku rôznych kríz sa aktuálnemu zvyšovaniu štátneho dlhu nedá vyhnúť. Je však rozdiel použiť dlh na podporu jasne zadefinovaných zraniteľných skupín obyvateľstva a podporu produkcie ako na celoplošné rozdávanie (ako to dnes vidíme v prípade Nemecka). Problém je, že politikom zachutilo rozdávanie peňazí bez jasnej dlhodobej vízie rozvoja spoločnosti. Bez zefektívnenia prevádzky štátu to bude veľký problém.
Adriana Škriniarová, spoluzakladateľka Agapé Senior Park
Nie je možné žiadať od štátu, aby konečne obyvateľom a podnikom kompenzoval vysoké ceny energií, ale zároveň, aby sa to výrazne nepremietlo do štátneho dlhu. Kompenzačné opatrenia, ktoré treba cieliť systematicky a zmysluplne, majú dosiahnuť 3,5 miliardy eur, a to sa musí odraziť v rastúcom deficite. Tiež však treba povedať, že aj keď verejný dlh nominálne stúpa, v pomere k HDP opäť klesne pod dôležitú hranicu 60 percent.
Roman Fila, výkonný riaditeľ, Wisdom Factory, s.r.o. , Bratislava
Jednotlivé opatrenia musia byť čo možno najadresnejšie, aby z nich skutočne profitovali občania a spoločnosti, ktorí takúto pomoc potrebujú.
Peter Jakubička, CEO, Across Private Investments
Aktuálna bezprecedentná situácia s energiami si žiada komplexné riešenie na Európskej úrovni, ktoré pomôže odbremeniť domácnosti, ale aj firmy a umožní minimalizovať škody na ekonomike spôsobené vysokými cenami energii. Je nevyhnutné udržať čo najvyššiu zamestnanosť a zabezpečiť, aby čo najmenej firiem skĺzlo do rizika bankrotu, alebo výrazného obmedzenia výroby. Z tohto pohľadu je navýšenie štátnych výdavkov v čase krízy správnym riešením. Zároveň má byť jednorázová pomoc hradená z jednorázových príjmov štátu. Napríklad energo-šeky z nevyčerpaných eurofondov. Dlhodobá systematická pomoc má byť hradená z dlhodobých zdrojov na, ktoré štát nájde zdroje napríklad efektívnejšou vlastnou správou a systémovými reformami. Je smutné, že štát namiesto úspor a zefektívnenia svojho aparátu plánuje jeho rozširovanie a opäť bez výraznejších reforiem. Politici by sa mali viac správať ako štátnici a plánovať chod štátu za horizont jedného volebného obdobia.
Andrej Révay, prezident, Slovenská asociácia podnikových finančníkov
Anna Hudáková, business & HR consultant
Martin Sukupčák, konateľ, BCI-S&T, s.r.o., Žilina - Považský Chlmec
Martin Urban, generálny riaditeľ, Jungheinrich
Mikuláš Gazda, predseda predstavenstva, AGENDY, a.s., Vranov nad Topľou
Miroslav Kunsch, generálny riaditeľ, IPESOFT spol. s r.o.
Vladimír Hanes, zakladateľ, Hanes Exeuctive Search
10 % Neviem/nevyjadrujem sa/iné
Tomáš Lysina, partner, L/R/P advokáti, s.r.o.
Vláda bude musieť urýchlene prijať niekoľko flexibilných opatrení, ktoré budú efektívne reagovať na hospodársku situáciu. Akýkoľvek dlh je záťažou, pretože ho treba splatiť.
Silvia Hallová, daňová partnerka , Grant Thornton
V čase poklesu ekonomického rastu je správne, aby štát podporil ekonomiku rôznymi stimulmi a zadlžil sa. Avšak som v rozpakoch, či riešenia vybrané štátom – ako napríklad daňový bonus – sú tým správnym riešením v tomto období, keď máme problém v školstve, zdravotníctve, s cenami energií atď.
Milín Kaňuščák, konateľ, Kami Profit, s.r.o., Bratislava
Rozpočet vytvarovaný tak, aby bola moc sústredená v rukách ministra financií, je vlastne horší, ako rozpočtové provizórium.
Peter Dostál, predseda dozornej rady, Aliter Technologies, a.s., Bratislava
Populisiti v politike naučili ľuďí, že štát vyrieši všetky ich problémy. Žiaľ na to štát nemá prostriedky a v dlhodobom horizonte problém iba zhorší. Úlohou štátu by malo byť postarať sa o tých najzraniteľnejších a zmyslupnou reguláciou zabrániť extrémom na trhu.
Martin Mittner, Country Manager, Nestlé Slovensko
Myslím si, že štát by sa mal správať za každých okolností zodpovedne a spravovať verejné financie efektívne.
1 % Určite, štát musí maximálne pomôcť ľuďom aj firmám
Anton Šnegoň, konateľ, Battal