Nová štúdia zistila, že myslenie môže bolieť. Nie fyzicky, ale psychicky. Intenzívne premýšľanie môže byť dokonca tak nepríjemné, že si niektorí ľudia namiesto neho zvolia fyzickú bolesť.
Vedci sa v roku 2020 pýtali respondentov, či by radšej riešili pamäťovo náročnú úlohu alebo sa nechali popáliť. Ak by pocítili iba miernu bolesť, viac ľudí by si vybralo túto možnosť pred premýšľaním. Ich počet ale s rastúcou intenzitou bolesti klesal. Aj napriek tomu by 28 percent respondentov stále uprednostnilo fyzickú bolesť pred mentálnym stresom. Premýšľanie totiž ľudí často frustruje a sú z neho podráždení, vysvetlil hlavný autor štúdie Erik Bijleveld.
Veľká časť zodpovednosti za to, ako urobiť myslenie na pracovisku príjemnejším, leží na pleciach zamestnávateľov. Podľa Bijlevelda by mali manažéri zamestnancov za mentálne úsilie odmeňovať. Zo štúdií o vyhorení pracovníkov vyplynulo, že vôbec nemusí ísť o grandiózne gestá. Niekedy stačí aj obyčajná pochvala alebo pozvanie na kávu.
Myslenie si dokáže každý človek spríjemniť aj sám, stačí aby sa držal nasledujúcich rád:
Pravidelné prestávky
Pauza od riešenia úlohy, ktorá je mentálne náročná, môže mozgu pomôcť. Výskumníci radia prestať na ňu aspoň na chvíľu myslieť a venovať sa inej fyzickej aktivite, nech prídete na iné myšlienky. Ideálne si vyberte niečo, čo vás robí šťastným. Môžete sa napríklad ísť prejsť alebo pozerať televízor.
Voľno
Premýšľanie môže byť tak vyčerpávajúce, že sa negatívne odrazí na vašom fyzickom zdraví. Ak z vás projekt v práci vysal všetku energiu, odborníci radia zobrať si deň voľna alebo si dať krátky šlofík, ktorý vám dodá silu.
Zdravý relax
Alkohol a fastfood väčšinou pomáhajú ľuďom v strese prísť na iné myšlienky. Keď eufória vyprchá, často im býva oveľa horšie, než keď po nich siahli. Odborníci preto odporúčajú vyskúšať zdravšie metódy zmierňovania negatívnych pocitov, akými sú meditovanie či šport. Pocity frustrácie z riešenia mentálne náročnej úlohy si navyše netreba vyčítať, keďže sú prirodzenou súčasťou života.