Optimálna konsolidácia verejných financií sa blíži k piatim percentám HDP za štyri roky. Po stredajšom rokovaní vlády to povedal predseda vlády Ľudovít Ódor.

No nevyhnutné minimum sú tri percentá HDP na štvorročnom horizonte, čo je teda približne 0,75 percenta ročne. „Potrebujeme opatrenia za istý objem peňazí a čím viac chceme riešiť investičný dlh a priority, tým väčší objem potrebujeme. Môžu nám pomôcť eurofondy,“ povedal Ódor.

Budúca vláda sa bude musieť podľa neho rozhodnúť, aký veľký bude konsolidačný balík. Aby sa krajina vrátila k zodpovedným verejným financiám, je potrebné urobiť viaceré kroky. Európska komisia pred časom informovala, že Slovensko má 6-percentný deficit a sme najhoršou krajinou, a to ešte pred prijatými dodatočnými opatreniami.

Východisková pozícia je dnes teda podľa Ódora už asi aj 6,5 percenta, respektíve osem až 10 miliárd eur.

„Pred rokom sme boli medzi krajinami ako Írsko, Fínsko a Belgicko, teraz skôr medzi krajinami ako Grécko a nie veľmi ďaleko od Talianska. Požičiavame si oveľa drahšie, budeme s tým musieť niečo urobiť,“ uviedol Ódor. Zároveň doplnil, že z pohľadu budúcich tlakov starnutia je problém ešte vypuklejší.

Z hľadiska dlhodobej udržateľnosti verejných financií sme momentálne vo vysokom riziku.

Zároveň krajina má viaceré investičné dlhy za zhruba 40 miliárd eur. Podľa Ódora je tak potrebné nielen konsolidovať, ale aj odstraňovať investičné dlhy a nachádzať peniaze na prioritné oblasti, ako napríklad na inovácie, školstvo, zdravotníctvo a bezpečnosť.

„Ak s tým nič neurobíme, tak už v horizonte dvoch vlád sa môžeme dostať do veľmi nepríjemnej situácie,“ povedal Ódor.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke stredný rad zľava podpredseda NR SR Juraj Blanár (Smer-SD), predseda parlamentu Boris Kollár a podpredseda NR SR Peter Pčolinský (obaja Sme rodina) reagujú po vyslovení nedôvery vláde Eduarda Hegera (OĽANO) na 78. schôdzi parlamentu v Bratislave vo štvrtok 15. decembra 2022. Národná rada (NR) SR vo štvrtok vyslovila nedôveru vláde Eduarda Hegera. Za jej pád hlasovalo 78 poslancov. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Čas na konsolidáciu sú dve volebné obdobia. Inak Slovensko už v 2040 na 93 percent zbankrotuje