Poznať správny pomer dlhopisov, akcií či iných aktív v portfóliu je snom každého investora. Skupina vedcov sa rozhodla otestovať osvedčené investičné rady. Na vzorke investorov z 36 krajín, ktorých stratégie preverovali počas posledných 130 rokov, zistili, že kombinácia polovice domácich a polovice medzinárodných akcií poráža zmiešané portfóliá, pokiaľ ide o zarobené peniaze, aj o získaný kapitál, uvádza Bloomberg.
Dokument s názvom Beyond the Status Quo: A Critical Assessment of Lifecycle Investment Advice (Kritické hodnotenie investičných rád počas životného cyklu) prilieva olej do ohňa už aj tak búrlivej diskusie po tom, čo minulý rok zlyhala stratégia 60/40. Keďže množstvo aktív prináša podpriemerné výnosy v dôsledku sprísňovania menovej politiky Federálneho rezervného systému, niektorí odborníci tvrdia, že tradičné investičné poradenstvo je potrebné prehodnotiť.
„Ak to akcioví investori vydržia, budú na tom s vysokou pravdepodobnosťou lepšie ako niekto, kto sa snaží vyrovnať krátkodobé výkyvy diverzifikáciou do dlhopisov,“ hovorí Scott Cederburg z Arizonskej univerzity, ktorý je spoluautorom štúdie nazvanej Beyond the Status Quo.
Vedci zistili, že paritné rozdelenie medzi domáce a medzinárodné akcie vytvorilo v priemere o niečo viac ako milión dolárov, v porovnaní so 760-tisíc dolármi pri mixe 60/40. Údaje zo začiatku 20. storočia naznačujú, že neschopnosť plne využiť silu akcií znamená stratu vo výške 240 miliárd dolárov ročne, hovorí S. Cederburg.
Mix akcií a dlhopisov je pre mnohých preferovanou stratégiou, ak investujú do podielových fondov. Američania v nich v roku 2021 mali majetok v hodnote 1,8 bilióna dolárov. Ide o sumu, ktorá podľa údajov zostavených Inštitútom investičných spoločností vzrástla z 340 miliárd dolárov pred desiatimi rokmi.
Nikto však netvrdí, že investori by sa mali dlhopisom úplne vyhýbať, pretože to by mnohým pripadalo ako extrémny názor.