Ak nežijete v jaskyni, tak ste už zaiste museli zachytiť zmienky o korupčnom škandále, ktorý nedávno otriasol Európskym parlamentom, píše POLITICO. V skratke ide o tašky plné peňazí a ovplyvňovanie rozhodnutí europoslancov Marokom a Katarom. Škandál teraz otestuje, ako europarlament dokáže nad podobnou situáciou prevziať zodpovednosť.
Väčšina členov tejto inštitúcie patrí medzi tvrdo pracujúce typy ľudí, no od jej založenia sa tu stihlo objaviť aj zopár kontroverznejších postáv. Portál POLITICO prináša výber niekoľkých z nich.
Robert Rochefort
Tohto bývalého francúzskeho europoslanca v roku 2016 prichytili v Paríži pri tom, ako v železiarstve masturboval pred zrakmi dvoch tínedžeriek. Rochefort sa pred políciou obhajoval tým, že bol „pod stresom“ a nezabudol sa ani posťažovať, že sa cítil v ohrození, keď sa ho jeden zo svedkov incidentu snažil spacifikovať.
Bývalý europoslanec nakoniec vinu priznal, čím sa vyhol verejnému pojednávaniu a prokurátori následne odmietli zverejniť informácie o jeho treste. Rochefort prišiel o svoj post v rámci francúzskej strany Demokratické hnutie, no svoj mandát v EP sa mu podarilo odslúžiť do konca. Pred májovými eurovoľbami v roku 2019 odišiel do dôchodku.
Elmar Brok
Šesť bývalých zamestnancov na bývalého nemeckého europoslanca „nabonzovalo“, že mal vo zvyku hádzať po nich veci či fajčiť v kancelárii. Brok tvrdí, že na pracovisku žiadne toxické prostredie nevytváral, no je podľa neho prirodzené, že počas dní plných stresu medzi kolegami môže vzniknúť nejaké to napätie. „V plnej miere odsudzujem akýkoľvek druh fyzického či psychického týrania,“ konštatoval bývalý europoslanec.
Podľa dokumentov, ktorými disponuje portál POLITICO, Brok od návštevníkov svojej bruselskej kancelárie vyberal peniaze, pričom do vrecka si z nich mal „odložiť“ až 18 tisíc eur. Okrem toho čelil aj vyšetrovaniu v otázke ďalších svojich finančných usporiadaní. Roky napríklad zastával funkciu v mediálnej spoločnosti Bertelsmann, čím si mesačne k platu europoslanca prilepšil o viac než päťtisíc eur.
Nigel Farage
Nikoho určite neprekvapí, že Farage si korupčný škandál Katargate náramne užíva. Lídri Európskeho parlamentu totiž v roku 2016 jeho Strane nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) prikázali v súvislosti so zneužívaním eurofondov vrátiť viac než 172 tisíc eur.
Tento bývalý europoslanec bol počas svojho pôsobenia v tejto inštitúcii členom Výboru pre rybné hospodárstvo a nešiel sa tu práve „pretrhnúť“. Počas troch rokov členstva v tomto výbore sa zúčastnil až jedného z jeho 42 zasadnutí. Aj napriek tomu má nárok na europoslanecký dôchodok, ktorý budú hradiť EÚ a Spojené kráľovstvo spoločne, pričom blok mu naň bude ročne prispievať sumou 35 640 eur.
Le Penovci
Šéfka francúzskej strany Národné združenie Marine Le Penová je ďalšou bývalou členkou europarlamentu, ktorá si Katargate užíva. Jej vzťahy s inštitúciou totiž boli vcelku komplikované.
Súdny dvor EÚ Le Penovej v súvislosti so zneužívaním eurofondov prikázal vrátiť 300 tisíc eur vrátane peňazí, ktorými vyplácala Catherine Grisetovú. Tá poberala plat asistentky europoslankyne aj napriek tomu, že v inštitúcii nepracovala.
V rámci kauzy vyplácania fiktívnych asistentov posielala Le Penová peniaze aj svojmu ochrankárovi Thierrymu Légierovi, za čo musela zaplatiť kompenzáciu vo výške viac než 41 tisíc eur.
Trestu sa nevyhol ani Le Penovej otec Jean-Marie, ktorý musel zaplatiť 320 tisíc eur za to, že nevedel preukázať, ako práca jeho asistenta súvisela s jeho europoslaneckým mandátom.