Na pozadí boja proti pandémii koronavírusu sa v odborných kruhoch odohráva aj iný boj. O budúcu podobu štátnych nákupov. Na jeseň totiž premiér Igor Matovič (OĽaNO) s vicepremiérom Štefanom Holým (Sme rodina) avizovali „revolúciu“ v oblasti verejných nákupov, ktorej ambíciou má byť zvýšenie transparentnosti, zrýchlenie verejného obstarávania a zníženie byrokracie.
Podľa odborníkov však návrh, ktorý sa vicepremiér chystá predložiť, spôsobí pravý opak. Do nákupov za peniaze daňových poplatníkov podľa nich vnáša chaos a netransparentnosť, zvýši riziko korupcie a klientelizmu a odstráni účinnú kontrolu tendrov.
Mimovládne organizácie kritizujú novelu zákona o verejnom obstarávaní
Koncom roka Š. Holý novelu písanú za zatvorenými dverami svojho úradu predložil do medzirezortného pripomienkového konania, ktoré sa skončilo posledným decembrovým dňom. Napriek sviatočnému obdobiu dali Úrad pre verejné obstarávanie, ministerstvá, odborná verejnosť združená v piatich mimovládnych organizáciach, Združenie miest a obcí Slovenska a ďalší k novele takmer 500 pripomienok, z ktorých bolo vyše 300 zásadných.
Ozvali sa už aj politici z koaličných strán Za ľudí a SaS. Vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí) sa vyjadrila, že návrh je problematický a v tejto podobe ho jej strana nepodporí. Deklarované zrýchlenie verejných nákupov má ísť podľa Holého novely na úkor transparentnosti a môže byť v rozpore s európskymi pravidlami čestnej a hospodárskej súťaže.
Novela nemá ani podporu liberálov. Predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová vyzvala Š. Holého, aby pripomienkové konanie k návrhu predĺžil. „To vytvorí priestor pre lepšie posúdenie navrhovaných zmien,“ vyhlásila. TREND oslovil vicepremiéra s otázkou, či ako predkladateľ návrhu pripomienkovanie predĺži a vyhovie tak výzve. Š. Holý na otázku nereagoval a pripomienkovanie k 31. decembru ukončil.
Miroslav Hlivák: Štátnym nákupom chýba odbornosť. Venovať sa im môže ktokoľvek
Nemá legislatívne kompetencie
Deň pred koncom roka si, okrem iných, 12 zásadných pripomienok uplatnila aj Generálna prokuratúra (GP) SR. V prvom rade novele vyčíta, že po novom by bola sťažená kontrola tendrov zo strany Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO), ako aj prípadné stíhanie previnilcov orgánmi činnými v trestnom konaní v súvislosti s nehospodárnym nakladaním s verejnými peniazmi.
Na jednu zo zásadných pripomienok uplatnených Generálnou prokuratúrou najnovšie upozorňuje predseda ÚVO Miroslav Hlivák. Z pripomienky GP SR totiž podľa neho vyplýva, že Š. Holý nedodržal kompetenčný zákon a tým porušil aj zásadu legality. Inými slovami, spôsob, akým predložil návrh, nie je legálny, lebo úrad vicepremiéra Štefana Holého nemá kompetenciu predkladať vlastné legislatívne zmeny zákona o verejnom obstarávaní.
„Na základe interpretácie citovaných ustanovení Generálna prokuratúra konštatuje primárnu a výlučnú legislatívnu pôsobnosť Úradu pre verejné obstarávanie na eventuálne zmeny a doplnenia zákona č. 343/2015 Z. z. o verejnom obstarávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov,“ uvádza M. Hlivák.
Šéf ÚVO teda upozorňuje na pripomienku Generálnej prokuratúry ako ústavného orgánu ochrany práva, podľa ktorej Holého úrad môže prípravu zákonov iba koordinovať, nie prichádzať s vlastnými, nikým nekonzultovanými návrhmi. „Generálna prokuratúra prezentuje názor, že Úrad podpredsedu vlády Slovenskej republiky, ktorý neriadi ministerstvo, má v oblasti legislatívnej pôsobnosti koordinačnú a podpornú (zabezpečovaciu) právomoc, a to ad hoc vo vzťahu k Úradu pre verejné obstarávanie, ktorý je ústredným orgánom štátnej správy pre verejné obstarávanie,“ píše predseda ÚVO.
Vláda Igora Matoviča pritom legislatívnu právomoc ÚVO odobrala zmenou kompetenčného zákona ešte vlani v máji. Šéf ÚVO už vtedy vyjadril obavy, že úrad bude z prípravy nových pravidiel verejných nákupov vynechaný, čo sa aj stalo.
Žiadajú stiahnutie novely
M. Hlivák tak na základe zásadnej pripomienky Generálnej prokuratúry vyzval vicepremiéra Š. Holého, aby proces schvaľovania jeho novely zastavil. „Listom som pána vicepremiéra Štefana Holého ako predkladateľa návrhu zákona požiadal o jeho stiahnutie z legislatívneho procesu. Zároveň som ho požiadal, aby prehodnotil svoj nesúhlas s tým, aby náš úrad mohol predložiť do legislatívneho procesu zásadnú novelu zákona o verejnom obstarávaní, ktorú sme vypracovali v širokej odbornej diskusii, a ktorú som pánovi Holému predložil ešte v októbri. Svoj list som na vedomie zaslal aj pánovi premiérovi,“ hovorí predseda úradu Miroslav Hlivák. Vicepremiér Š. Holý totiž so šéfom ÚVO, ako aj inými, ktorí sa s ním snažia o novele rozprávať nekomunikuje.
Za stiahnutie zákona sa jednoznačne postavila aj bývalá premiérka, sociologička Iveta Radičová, za ktorej vlády sa zlepšila miera transparentnosti a otvoreného vládnutia, napríklad novelou zákona o prístupe verejnosti k informáciám či zavedením povinnosti štátu zverejňovať zmluvy. V predvianočnej diskusii ÚVO k Holého novele expremiérka uviedla, že daný vládny návrh neznamená žiadnu pozitívnu revolúciu v tejto oblasti, ale skôr deštrukciu nastavených pravidiel.
Podľa I. Radičovej novela priamo láme direktívy a smernice EÚ a v tejto podobe je neakceptovateľná. „Vidím za tým jednoznačný lobing, to nemá iné vysvetlenie,“ podotkla niekdajšia premiérka.