Jen v piatok vzrástol až na 144,50 jenov za dolár, čo predstavuje nárast o viac ako 7 jenov v porovnaní s 32-ročným minimom 151,94 jenu za dolár, ktoré bolo zaznamenané nedávno.
"Je jasné, že ministerstvo financií zasiahlo, aby predávalo dolár za jen," povedal Mazen Issa, hlavný devízový stratég TD Securities. Ako dodal, k intervencii na trhu došlo vo veľmi nelikvidnom čase, aby to spôsobilo čo najväčšie škody.
Hlavný stratég v Corpay, Karl Schamotta, poznamenal, že keďže sa obchoduje s veľkým objemom sú pravdepodobné dva scenáre. Buď presúvajú peniaze väčšie inštitúcie alebo intervenuje centrálna banka.
Ak by sa informácia potvrdila, bolo by to od septembra už druhýkrát, čo Japonsko zasiahlo na menovom trhu, aby podporilo jen. Ten v priebehu roka klesol o približne 22 percent, čo zvýšilo dovozné náklady.
Menová politika zostáva uvoľnená
Bank of Japan (BOJ) na rozdiel od iných centrálnych bánk pokračuje v uvoľnenej menovej politike, zatiaľ čo FED a ďalšie hlavné centrálne banky agresívne zvyšujú úrokové sadzby.
Guvernér BOJ Haruhiko Kuroda je aj naďalej odhodlaný držať sadzby nízke.
Intervencia Japonska je zriedkavá
Japonsko intervenovalo na menových trhoch len zriedka. Pred septembrovou intervenciou sa tak naposledy udialo počas ázijskej finančnej krízy v rokoch 1997 až 1998. Minulý mesiac minula na intervenciu až rekordných 2,8 bilióna jenov (19,7 miliardy dolárov).
Špekulácie o tom, že Japonsko pristúpi k intervencii vzrástli, keď japonský jen po prvý raz od augusta 1990 oslabil nad kľúčovú psychologickú úroveň 150 jenov za dolár.
Axel Merk, prezident Merk Investments, vyjadril presvedčenie, že už len máločo zabráni opätovnému oslabeniu jenu.