Japonská jadrová spotrebiteľská inflácia v septembri narástla na 3 percentá, čo je osemročné maximum. Prepad jenu na 32-ročné minimá naďalej zvyšuje dovozné náklady, rastú preto pochybnosti, či si centrálna banka Bank of Japan (BOJ) zachová svoju doterajšiu politiku.

BOJ čelí dileme - snaží sa podporiť slabú ekonomiku udržiavaním ultranízkych úrokových sadzieb, čo zase prináša nevítaný pokles jenu.

Pokles jenu je bolestivý v dôsledku jeho veľkej závislosti od dovozu palív a väčšiny surovín, čo núti spoločnosti zvyšovať ceny širokej škály tovarov.

Už šiesty mesiac zostala inflácia nad dvojpercentným cieľom Bank of Japan a rástla najrýchlejším tempom od septembra 2014.

Septembrové údaje CPI ukázali, že zatiaľ čo ceny tovarov medziročne vzrástli o 5,6 percent, ceny služieb vzrástli len o 0,2 percent, čo je znakom toho, že infláciu v Japonsku stále poháňajú najmä nákladové faktory.

„Súčasný rast cien je poháňaný najmä rastúcimi dovoznými nákladmi a nie silným dopytom. Guvernér Kuroda môže zachovať politiku po zvyšok svojho funkčného obdobia až do apríla, aj keď kľúčové je, či to vláda bude tolerovať," povedal Takeshi Minami, hlavný ekonóm Výskumného ústavu Norinchukin.

Je možné, že japonská centrálna banka prehodnotí svoje predpovede spotrebiteľskej inflácie v nových štvrťročných prognózach, ktoré majú byť predstavené na budúcotýždňovom stretnutí.

Úrokové sadzby ostanú nízko

Keďže inflácia v Japonsku je stále mierna v porovnaní s rastom cien zaznamenaným v iných veľkých ekonomikách, Bank of Japan sa zaviazala udržať úrokové sadzby na veľmi nízkej úrovni.

Guvernér japonskej centrálnej banky, Haruhiko Kuroda, zdôraznil, že je potrebné zamerať sa na podporu ekonomiky, kým sa rast miezd nezrýchli natoľko, aby kompenzoval rastúce životné náklady.

Guvernérovi Kurodovi vyprší jeho druhé, päťročné funkčné obdobie v apríli budúceho roka. V marci sa skončí aj funkčné obdobie jeho dvom námestníkom.

Zatiaľ čo japonská odborová loby sa zaviazala, že v budúcoročných mzdových rokovaniach bude požadovať zvýšenie miezd o približne 5 percent, analytici pochybujú, že sa platy tak výrazne zvýšia, pretože sa obávajú globálnej recesie a slabého domáceho dopytu, ktorý zhoršuje vyhliadky mnohých spoločností.