Aktualizované 18.3. 2011 o 19:26 o vyhlásenie MAAE

Japonsko zvýšilo stupeň závažnosti havárie v jadrovej elektrárni Fukušima-I. Informovala o tom dnes Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE).  Varovanie sa zdvihlo zo štvrtého na piaty stupeň sedemstupňovej Medzinárodnej stupnice jadrových udalostí (INES). Prevádzkovateľ elektrárne, spoločnosť Tokyo Electric Power, zároveň pripustila, že nevylučuje zakrytie poškodených reaktorov betónom po vzore černobyľskej katastrofy v roku 1986. Večer však MAAE vyhlásila, že situácia vo Fukušime sa už stabilizuje.

Štvrtý stupeň znamená haváriu v jadrovom zariadení s lokálnymi účinkami, piaty predstavuje haváriu s účinkom na širšie okolie. “Päťkou” sa označovala havária v americkej elektrárni Three Mile Island v roku 1979, černobyľská katastrofa dosiahla najvyšší možný siedmy stupeň.

Piatkové zemetrasenie v Japonsku a následná ničivá vlna cunami si podľa údajov polície citovaných televíziou NHK vyžiadala najmenej 6911 obetí, pričom viac ako 10-tisíc ľudí je stále nezvestných. Oficiálna bilancia už prekonala následky zemetrasenia, ktoré v roku 1995 zničilo mesto Kóbe. Šanca, že by záchranári našli v troskách ešte niekoho živého, je podľa britskej BBC mizivá, keďže v noci husto snežilo. Milióny ľudí zostali bez energií, státisíce prišli o strechu nad hlavou.

Japonské ozbrojené sily dnes pokračovali v úsilí ochladiť prehriaty reaktor číslo 3.  Snažili sa tak zabrániť roztaveniu jadra, ako aj dostať vodu do prehriatych zásobníkov s použitým palivom. V elektrárni po ničivom zemetrasení a cunami z minulého piatka došlo k zlyhaniu chladiacich systémov. Úrady tvrdili, že dnešná operácia bola úspešná.

MAAE vidí pozitívny posun

Situácia v japonskej atómovej elektrárni Fukušima sa stabilizuje, uviedli dnes predstavitelia MAAE so sídlom vo Viedni. Vo Fukušime pokračujú práce na tom, aby sa obnovila elektrina v reaktore č. 2, ktorý bol od minulotýždňového zemetrasenia a cunami bez systému ochladzovania.

Podľa Grahama Andrewa z MAAE sa tiež stabilizoval tlak v jadre reaktora č. 3 a aj úroveň teploty v nádrži s vyhoreným palivom v reaktore č. 6 vykazuje pozitívne signály. "Charakterizoval by som to ako posun k stabilnej situácii," povedal Andrew. Dodal však, že situácia vo Fukušime "stále zostáva veľmi vážnou". Napriek prechodnému nameraniu zvýšenej úrovne radiácie predstaviteľ MAAE povedal, že momentálne nemajú obavy o zdravie ľudí priamo v Japonsku ani inde.

Veľmi nízku radiáciu namerali aj na tichomorskom pobreží USA

Veľmi malé koncentrácie rádioaktívnych častíc, ktoré pravdepodobne pochádzajú z japonskej jadrovej elektrárne Fukušima-I, zachytili na západnom pobreží USA. Informovali o tom dnes diplomatické zdroje. Nameraná úroveň radiácie však zďaleka nepredstavuje hrozbu pre zdravie ľudí, zdôraznili diplomati s odvolaním sa na informácie z medzinárodnej siete monitorovacích staníc, ktorú prevádzkuje Organizácia Zmluvy o úplnom zákaze jadrových skúšok (CTBTO).

Jeden z diplomatov pre agentúru AP povedal, že prvé merania v južnej Kalifornii ukázali radiáciu "asi miliardukrát nižšiu než úroveň, ktorá by ohrozovala zdravie". Diplomat sa vyjadril pod podmienkou anonymity, pretože CTBTO, sídliaca vo Viedni, svoje zistenia nezverejňuje, konštatovala AP.

Zistenia v Kalifornii podporujú očakávania Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) i nezávislých expertov, že radiácia, ktorá je relatívne nízka mimo bezprostredného okolia japonskej elektrárne, sa rozptýli dostatočne na to, aby po dosiahnutí pevniny USA nepredstavovala zdravotné riziko.

WHO považuje väčšinu Japonska za bezpečnú

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) nepovažuje za potrebné zakazovať cestovanie do Japonska s výnimkou oblastí ťažko postihnutým zemetrasením a cunami, ako aj 30-kilometrovej zóny okolo poškodenej jadrovej elektrárne. Množstvo radiácie hlásené z oblastí mimo tejto zóny je naďalej dostatočne nižšie než úrovne, pri ktorých by bolo ohrozené zdravie verejnosti, uviedol hovorca WHO.

V oblastiach postihnutých zemetrasením a cunami sú hlavným problémom škody na infraštruktúre a nedostatok základných potrieb; zdravotné riziká však nehrozia pri cestovaní do iných častí Japonska vrátane Tokia, dodal hovorca.

Ilustračné foto na titulke- TASR / AP