Aktualizované 13. 3. 2011 o 17:20 o vyhlásenie núdzového stavu v ďalšej jadrovej elektrárni

Hlavný tajomník japonskej vlády Jukio Edano varoval dnes pred novou hrozbou výbuchu v jadrovej elektrárni Fukušima-I, poškodenej piatkovým zemetrasením.

Edano uviedol, že k výbuchu by mohlo dôjsť na reaktore č.3 v jadrovom komplexe Fukušima I. Explózia by nesledovala po sobotňajšom výbuchu budovy na reaktore č. 1, ktorý sa prevádzkovatelia elektrárne snažia zachrániť pred roztavením pomocou použitia veľkého množstva morskej vody na schladenie.

Vyše 170-tisíc ľudí už evakuovali z okolia jadrovej elektrárne. Hlavný tajomník japonskej vlády v tejto súvislosti podotkol, že úroveň rádioaktívneho žiarenia, ktoré sa uvoľnilo do okolia, je taká malá, že nepredstavuje nebezpečenstvo pre ľudské zdravie.

Tlačová agentúra Kjódo dnes uviedla, že spoločnosť Tokyo Electric Power Co. (TEPCO), ktorá prevádzkuje poškodenú jadrovú elektráreň, už informovala japonskú vládu o "stave pohotovosti", pretože úroveň rádioaktívneho žiarenia v okolí dvoch poškodených reaktorov jadrovej elektrárne stúpla nad povolenú, bezpečnú hranicu

Ohrozených je šesť reaktorov

Hovorca spoločnosti TEPCO oznámil, že pracovníci elektrárne začali uvoľňovať rádioaktívnu paru z druhého reaktora elektrárne Fukušima I (Daiiči). Množstvo uvoľneného žiarenia však podľa neho nedosahuje úroveň, ktorá by predstavovala bezprostrednú hrozbu pre ľudské zdravie.

Podobné uvoľnenie pary s cieľom znížiť tlak v reaktore už prebehlo v sobotu v prvom bloku tej istej elektrárne. Budovu, v ktorej sa nachádza jej tretí reaktor, v sobotu poškodil mohutný výbuch. V dvoch japonských atómových elektrárňach už dovedna nefungujú chladiace zariadenia na šiestich reaktoroch.

Najnižší stupeň núdzového stavu vyhlásil dnes prevádzkovateľ japonskej jadrovej elektrárne (JE) Onagawa. Ako informovala Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) "pohotovosť vyhlásili v dôsledku radiácie prekračujúcej povolené úrovne v oblasti okolo elektrárne. Japonské orgány skúmajú zdroj radiácie."

Japonská meteorologická agentúra predpovedá, že vietor nad zemetrasením zničeným jadrovým komplexom Fukušima-I bude počas noci naďalej fúkať od západu a posúvať rádioaktivitu nad oceán. Fukušima-I sa nachádza asi 240 kilometrov na sever od Tokia na severovýchodnom pobreží Japonska.

Smerovanie vetra je rozhodujúci faktor pri posudzovaní možného poškodenia životného prostredia únikom radiácie.

Počet obetí stále rastie

Podľa najnovších odhadov zrejme presiahne bilancia mŕtvych len v najhoršie postihnutej prefektúre Mijagi počet 10-tisíc a úrady sa obávajú, že číslo bude ešte vyššie. Pôvodné odhady japoskej vlády hovorili okolo tisícke obetí.

Prívalová vlna cunami zničila alebo poškodila najmenej 12 250 obytných domov a budov. Podľa predchádzajúcich informácií najmenej 215-tisíc ľudí stratilo strechu nad hlavou. Bez elektriny zostalo 5,6 miliónov domácností, milión domácností nemalo pitnú vodu. V postihnutých oblastiach pôsobí podľa posledných informácií už 100-tisíc vojakov a k záchranárskym prácam sa postupne pridávajú aj zahraničné tímy.

Foto na titulke - TASR / AP