Začiatkom mája v Japonsku odstavili posledný z 50 jadrových reaktorov. Nie pre poruchu, ale, podobne ako desiatky pred ním, kvôli kontrole a plánovanej údržbe. Až do začiatku tohto týždňa všetko nasvedčovalo tomu, že tretí reaktor elektrárne Tomari na ostrove Hokkaidó ukončí éru jadrovej energetiky v Japonsku a pravdepodobne aj jeho prosperitu. Po minuloročnej nehode vo Fukušime neobnovil totiž činnosť ani jeden reaktor, lebo na opätovné spustenie je potrebný aj súhlas miestnych obyvateľov. Tí však vyhláseniam vládnym orgánov o bezpečnosti skontrolovaných jadrových elektrární neveria.

Nálada verejnosti kolíše medzi dvoma obavami – z nespoľahlivosti jadrových elektrární, ale aj z toho, či môžu žiť bez nich. Na výrobe elektrickej energie sa jadro do vlaňajška podieľalo 30 percentami. Vlani bola krajina síce bez výpadkov elektrickej energie, lenže to ešte pracovali viaceré atómové elektrárne. Teraz budú musieť ich výpadok niečím nahradiť ale aj prijať úsporné opatrenia.

Existuje však hranica, za ktorou obmedzenie dodávok elektrickej energie začne zasahovať do hospodárskej činnosti. Zníži a prípadne sa úplne zastaví produkcia niektorých výrobných závodov, pričom nie je vylúčené, že firmy presunú svoju činnosť do zahraničia.

Keďže Japonsko vlastné zdroje fosílnych palív nemá, musí ich nakupovať v zahraničí. Zemného plynu v súčasnosti dovážajú už o 74 percent viac ako vlani a dovoz ropy sa zvýšil o takmer 13 percent. To preklopilo japonskú obchodnú bilanciu do záporných hodnôt. Nemožno sa čudovať, že v situácii, keď celkový dlh krajiny voči HDP predstavuje 235 percent a recesia za rok ubrala z japonskej ekonomiky 2,3 percenta, prirovnávajú ekonómovia odstavenie posledného jadrového bloku k morovej rane.

Tento pondelok však došlo k obratu – mestské zastupiteľstvo v západojaponskom Ohi podporilo obnovenie dvoch odstavených reaktorov v miestnej elektrárni. Svoj krok odôvodnilo obavami s ekonomických strát, ktoré by dlhodobá odstávka regiónu priniesla. Svoje rozhodnutie predložia starostovi mesta na schválenie. Japonskí energetici aj ekonómovia veria, že zaujme kladné stanovisko.

Japonsko unikne kolapsu

Japonsko unikne kolapsu

Japonsko unikne kolapsu

Protesty proti využívaniu jadrovej energie trvajú v krajine niekoľko mesiacov 

Japonsko unikne kolapsu

Prezident firmy TEPCO Tošio Nišizawa sa klania pred tlačovou konferenciou na ktorej bola potvrdená finančná pomoc od vlády

Ilustračné foto na titulke - SITA / AP