Japonsko je pripravené obnoviť činnosť ďalších jadrových elektrární, ktorých prevádzka bola pozastavená po havárii jadrovej elektrárne Fukušima v roku 2011, a zváži vývoj jadrových reaktorov novej generácie. Podľa agentúry Reuters to dnes uviedol japonský premiér Fumio Kišida.
Kišidovo oznámenie, podľa ktorého chce japonská vláda tiež zvážiť predĺženie životnosti existujúcich jadrových reaktorov, ukazuje, ako ukrajinská kríza a rastúce ceny energií menia názory verejnosti i politikov v prospech jadrovej energetiky, podotýka Reuters.
Transformácia jadrovej energetiky
Zemetrasenie nasledované cunami spôsobilo v marci 2011 vo Fukušime najväčšiu nukleárnu katastrofu od havárie ukrajinskej jadrovej elektrárne v Černobyle v roku 1986. Po nešťastí, ktoré bolo sprevádzané rozsiahlym únikom radiácie, bola zastavená prevádzka všetkých japonských jadrových elektrární kvôli bezpečnostným previerkam.
Japonskí vládni úradníci sa dnes zišli, aby vypracovali plán takzvanej zelenej transformácie, ktorej cieľom sú zmeny tretej najväčšej svetovej ekonomiky, aby spĺňala ekologické ciele. Jadrová energetika, ktorá bola po havárii vo Fukušime japonskou verejnosťou odmietaná, by sa podľa názoru niektorých členov vlády teraz mala stať súčasťou tejto transformácie.
Japonsko chce predísť nedostatku elektriny
Sprísnené bezpečnostné požiadavky v súčasnosti spĺňa v Japonsku 17 jadrových reaktorov, z ktorých desať bolo už reštartovaných. Podľa premiéra Kišidy urobí Japonsko maximum pre to, aby bolo do siete zapojených aj ďalších sedem. Japonská vláda už minulý mesiac vyjadrila nádej, že bude môcť včas reštartovať viac jadrových reaktorov, aby predišla možnému nedostatku elektriny v zimných mesiacoch.
Premiér Kišida dnes vyhlásil, že vláda sa bude tiež zaoberať možnosťou predĺženia životnosti existujúcich reaktorov. Podľa japonských médií by sa takéto predĺženie dalo okrem iného odôvodniť časom, keď zostávali reaktory odpojené. V prípade niektorých elektrární išlo o niekoľko rokov.