Japonsko plánuje do roku 2030 strojnásobiť tržby z predaja svojich polovodičov na viac ako 15 biliónov jenov (100 miliárd eur). Tretia najväčšia ekonomika sveta stavia čipy do centra svojej hospodárskej politiky. O zverejnenej revízii stratégie japonskej vlády informovala agentúra Bloomberg. Tokio zverejnilo tiež aktualizáciu svojej vodíkovej stratégie.
Japonsko sa podľa ministerstva hospodárstva snaží posilniť úsilie o vývoj a výrobu špičkových polovodičov, ktoré sú kľúčové pre opatrenia v oblasti ekonomickej bezpečnosti a pokročilej technológie, ako je generatívna umelá inteligencia.
Zvýšenie predaja v Japonsku vyrobených polovodičov pomôže podľa stratégie zabezpečiť v krajine stabilné dodávky polovodičov. V roku 2020 predstavovali tržby za predaj polovodičov približne päť biliónov jenov.
Dokument zahŕňajúci 274 strán neuvádza výšku nových investícií. Vláda už skôr prisľúbila finančnú podporu 330 miliárdjenov (2,2 miliardy eur) pre japonského výrobcu čipov Rapidus a až 476 miliárd jenov (3,17 miliardy eur) na novú továreň taiwanskej spoločnosti TSMC na juhu krajiny. Tokio tiež poskytne dotácie až 92,9 miliardy jenov na závod spoločnosti Kioxia v strednom Japonsku.
Vláda očakáva, že len projekty TSMC a Kioxia zvýšia hrubý domáci produkt (HDP) Japonska o 4,2 bilióna jenov. Podľa aktualizovanej stratégie vytvorí približne 463-tisíc pracovných miest a prinesú zhruba 760 miliárd jenov na daňových príjmoch.
Minulý mesiac sa premiér Fumio Kišida stretol s lídrami najväčších svetových výrobcov čipov v snahe priviesť do Japonska výrobu polovodičov a investície. Výrobcovia čipov uviedli, že ďalšie investície v Japonsku zvážia v závislosti od finančných stimulov a dopytu.