Japonsko v nasledujúcich 15 rokoch investuje kvôli dekarbonizácii 15 biliónov jenov (100 miliárd eur) do zvýšenia dodávok vodíka. O pláne rozhodla japonská vláda. Revízia stratégie počíta s investíciami verejného aj súkromného sektora, informovala agentúra Kjódó.

Tokio chce do roku 2040 zvýšiť dodávky vodíka šesťnásobne zhruba na 12 ton. Japonsko plánuje do roku 2050 dosiahnuť nulové emisie skleníkových plynov, kľúčovú úlohu v prechode na čistejšiu ekonomiku má hrať práve vodík.

Vzhľadom na to, že vodík pri spaľovaní netvorí oxid uhličitý ani iné skleníkové plyny, môže sektor verejných služieb výrazne znížiť emisie zmiešaním vodíka so zemným plynom v tepelných elektrárňach alebo spaľovaním vodíka ako paliva. Vodík môže tiež poháňať vozidlá s palivovými článkami. Vláda plánuje podporiť zavádzanie syntetických palív a čpavku využívajúcich vodík.

Tokio dúfa, že sa do plánu aktívne zapoja súkromné spoločnosti, a snaží sa dosiahnuť komerčnú výrobu vodíka do konca desaťročia. Japonská vláda už skôr rozhodla o zvýšení dodávok vodíka na tri milióny ton ročne do roku 2030 a na 20 miliónov ton do roku 2050.

Premiér Fumio Kišida vyhlásil, že vláda chce urýchliť vytváranie medzinárodných dodávateľských reťazcov pre zabezpečenie väčšieho množstva vodíka, a to prostredníctvom spolupráce s Austráliou a tiež s krajinami Blízkeho východu a ďalšími ázijskými krajinami.

Japonsko vytvorilo vodíkovú stratégiu v roku 2017, skôr ako mnoho iných krajín. Revidovalo ju v nadväznosti na vývoj stratégií vodíkovej politiky európskych krajín a Spojených štátov.

Ďalšie dôležité správy

JB 43 Hirošima - Demonštranti sa zhromažďujú neďaleko slávneho Domu atómovej bomby počas protestu pred stretnutím skupiny G7 (siedmich najbohatších ekonomík sveta) v japonskom meste Hirošima 17. mája 2023. Summit G7 sa začne v piatok 19. mája. FOTO TASR/AP

Protesters gather near the famed Atomic Bomb Dome ahead of the Group of Seven nations' meetings in Hiroshima, western Japan, Wednesday, May 17, 2023, in Hiroshima. (AP Photo/Eugene Hoshiko)
Neprehliadnite

Aktivita v japonskom spracovateľskom priemysle po siedmich mesiacoch opäť rástla