Japonsko čakajú lepšie časy

Po cunami, ktorá krajine spôsobila obrovské škody, by sa Japonci mali na rok 2012 tešiť. Hoci ich exportná ekonomika bude naďalej pod tlakom slabého globálneho rastu, zhodnocovania domácej meny a rastúceho verejného dlhu.

Medzinárodný menový fond (MMF) predpovedá Japonsku 2,3-percentný rast, čo je podstatne viac ako ani nie jednopercentná priemerná dynamika zaznamenaná v uplynulej dekáde. Ešte robustnejší je výhľad na budúci rok v porovnaní s očakávaným poklesom v tomto roku. Prvé známky oživenia badať už teraz. Ekonomiku by mali potiahnuť rekonštrukčné aktivity a exportéri.

Aj jemné oživenie vývozu, osobitne do rozvíjajúcich sa ekonomík, ako je Čína, ktorá je najväčším obchodným partnerom Japonska, môže podporiť výkonnosť jeho ekonomiky posilnením príjmov a spotreby. Stimulom domáceho dopytu budú extra rozpočtové výdavky v objeme 20 biliónov jenov (190 mld. eur), smerujúce na rekonštrukciu oblastí zasiahnutých zemetrasením a cunami v prvej polovici roka.

Japonsko čakajú lepšie časy
Zdroj: miroslavzubek

Vďaka tomu by miera nezamestnanosti mala mierne klesnúť na 4,8 percenta z 5,1 v roku 2010 a zo 4,9 percenta, ktorá sa očakáva tento rok. Oživenie hospodárstva a rast príjmov by nemali mať vplyv na akceleráciu rastu spotrebiteľských cien. Predpokladá sa pokračovanie deflácie. Ceny by v budúcom roku mali klesnúť v priemere o pol percenta.

Vyšší výber daní z rastúcich príjmov by mal zmierniť fiškálny schodok, ktorý v obrovskom rozsahu zvyšovali verejné výdavky na rekonštrukciu po cunami. Napriek tomu verejný dlh Japonska ostáva veľkou výzvou. Čistý verejný dlh na úrovni 233 percent HDP je trikrát vyšší ako priemerný podiel zvyšných členov G7 (Kanada, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Veľká Británia, USA).

Japonská vláda by sa mala sústrediť na fiškálnu konsolidáciu, ktorú si vytýčila v roku 2010. Cieľom je znížiť primárny schodok na polovicu do marca 2015 a do marca 2020 dosiahnuť prebytok. Tento rok by primárny deficit mal podľa MMF dosiahnuť 8,9 percenta HDP.

Keďže väčšinu verejného dlhu držia domáce subjekty, skresávanie ratingových známok nebude mať na japonskú ekonomiku taký zhubný vplyv ako v prípade európskych náprotivkov. Niektorí politici dokonca navrhli, aby štát financoval rekonštrukčné práce predajom štátnych dlhopisov do portfólia centrálnej banky.

V súčasnej eskalujúcej klíme však fiškálny vývoj bude pre krajinu predstavovať v budúcom roku riziko. Rovnako i spomalenie globálneho rastu a zdražovanie jenu. Od začiatku tohto roka spevnel z úrovne 82,7 až na 78 jenov za dolár. Je pravdepodobné, že japonské autority sa budú snažiť zmierňovať exportérom kurzový tlak, devízové intervencie Bank of Japan nevynímajúc.

Foto na titulke - Profimedia

Článok vyšiel v ročenke Slovensko a svet 2012, ktorá bola súčasťou TRENDU č. 48.

Tlačený TREND na webe, kniha ako darček a ďalšie: Deväť dôvodov, prečo si predplatiť časopis TREND.