V oblasti bolo evakuovaných viac ako 200-tisíc ľudí. V sobotu o tom informovali agentúry AFP a DPA. Opatrovateľský domov nachádzajúci sa v prefektúre Kumamoto bol zaplavený po tom, čo sa v dôsledku záplav vyliala z koryta neďaleká rieka.

Niekoľko ľudí následne našli v domove v stave „kardiorespiračného zlyhania“, čo je termín, ktorý japonské úrady používajú predtým, než lekári oficiálne potvrdia úmrtie. Tri ďalšie osoby boli nájdené v stave podchladenia.

Podľa japonskej televízie NHK sa v domove v čase nešťastia, ku ktorému došlo v sobotu ráno miestneho času, nachádzalo približne 60 až 70 ľudí. Miestne úrady v prefektúre Kumamoto tiež hlásili ďalšiu osobu v stave kardiorespiračného zlyhania v dôsledku zosuvov pôdy.

Okrem toho bolo v tejto prefektúre hlásených deväť nezvestných a jedna ťažko zranená osoba, zatiaľ čo približne 100 ľudí pre zničené cesty v dôsledku povodní a zosuvov uviazlo na mieste.

V pohotovoti je armáda

V regióne boli pozastavené aj niektoré vlakové spojenia, zatiaľ čo bez energie ostalo viac ako 8-tisíc domácností.

Japonská národná meteorologická služba už medzitým v prefektúrach Kagošima a Kumamoto znížila výstrahy pred dažďom z najvyššej úrovne pohotovosti o jeden stupeň, avšak premiér Šinzó Abe vyzval miestnych obyvateľov, aby boli aj napriek tomu "v maximálnej pohotovosti".

Abe nariadil stav pohotovosti pre 10-tisíc vojakov, aby mohli byť okamžite nasadení na miestach nešťastia. V Japonsku je v súčasnosti obdobie dažďov, ktoré často spôsobuje povodne a zosuvy pôdy.

Ako nedávno uviedli úrady, za uplynulých desať rokov Japonsko zažilo ročne v priemere 1476 zosuvov pôdy, čo je o 47 percent viac v porovnaní s predošlým desaťročím. Príčinou tohto nárastu (v rokoch 2010-2019) sú čoraz častejšie silné dažde.