Aktualizované 14.3. 2011 o 19:23 o odhad agentúry Reuters

Piatkové zemetrasenie a ničivá vlna cunami zastavili výrobu vo viacerých fabrikách veľkých japonských firiem, čo sa výrazne prejaví aj na celkovom vývoji hospodárstva minimálne v tomto a budúcom kvartáli. Podľa prvých odhadov analytikov by sa japonská ekonomika mohla po výpadku produkcie vrátiť k hospodárskemu rastu v treťom štvrťroku.

,,Pohroma dočasne zmrazila tretiu najväčšiu ekonomiku sveta,“ citoval portál BBC Richarda Soultaniana zo spoločnosti NUS Consulting, ktorá sa špecializuje na oblasť dodávok energií.

Japonská ekonomika v poslednom štvrťroku minulého roka klesla medziročne  o 1,3 percenta a prerušila päť kvartálov vzostupu. V prvom štvrťroku sa všeobecne očakávalo oživenie, zemetrasenie však priaznivé vyhliadky určite naruší.

Najviac postihnuté automobilky

Analytici z banky Nomura predpokladajú, že najväčšie škody utrpeli japonské automobilky. Piatková prírodná katastrofa môže ukrojiť z celoročného prevádzkového zisku Toyoty, Hondy a Nissanu tri až osem percent.

Toyota musela zatvoriť v krajine 12 závodov, pričom odstávka potrvá najmenej do 16. marca. Produkcia najväčšej automobilky na svete klesne minimálne o 40-tisíc áut a každý deň príde o šesť miliárd jenov (52,98 milióna eur).

Straty už počítajú aj Nissan a Honda, ktoré svoje závody nechávajú zatvorené predbežne do 16. až 18. marca (Nissan) a do 20. marca (Honda), uviedla agentúra Bloomberg. Tieto automobilky podľa banky Goldman Sachs denne prídu v dôsledku zatvorených japonských závodov v priemere o dve miliardy jenov.

Ďalším ,,katastrofálne“ postihnutým odvetvím je podľa predpokladov analytikov Goldman Sachs elektrotechnický priemysel. A to nielen v samotnom Japonsku, ale na celom svete, pretože mnohé závody v iných krajinách sú závislé na súčiastkach z krajiny vychádzajúceho slnka.

Sony podľa BBC zastavila výrobu v ôsmich závodoch a zatiaľ nevie, kedy sa výroba znovu rozbehne. Fabrika na výrobu čipov na severovýchode krajiny bez vidiny skorého obnovenia výroby stojí aj Toshibe.

Výpadok produkcie pocítia aj v zahraničí

Rekordne silné zemetrasenie a cunami zničili v dôležitej priemyselnej oblasti krajiny infraštruktúru, narušili produkciu elektrickej energie a vyradili z prevádzky továrne firiem z rôznych odvetví. Odrazí sa to najmä u odberateľov japonských komponentov a materiálov v Južnej Kórei či Taiwane, napísala agentúra Reuters.

Proces odhadovania škôd je stále na začiatku a podľa firiem a analytikov je ešte príliš skoro na to, aby sa dalo presnejšie určiť, ako dlho by mohla výnimočná situácia v priemysle trvať. ,,Keď sa pozrieme spätne na zemetrasenie v Kóbe z roku 1995, trvalo asi týždeň, kým bolo možné získať celkový obraz o veľkosti škôd," uviedol Tošihuko Macuno z maklérskej firmy SMBC Friend Securities. 

Zemetrasenie v Kóbe spôsobilo škody okolo 100 miliárd dolárov, čo bola doteraz najnákladnejšia prírodná katastrofa v dejinách krajiny. Tri miliardy z tejto sumy zaplatili poisťovne.

Podľa odhadov Merrill Lynch Bank of America bola pri zemetrasení v Kóbe zasiahnutá priemyselne významnejšia časť krajiny, ktorá sa na tvorbe hrubého domáceho produktu krajiny podieľala približne 12 percentami. Pre porovnanie – oblasť, ktorú postihlo piatkové zemetrasenie a cunami sa na tvorbe japonského HDP podieľa siedmimi percentami, no nachádzajú sa tu mimoriadne dôležité jadrové elektrárne. Tým hrozí vážne poškodenie, ktoré budú musieť znášať poisťovne.

Zemetrasenie bude stáť 180 miliárd dolárov

Náklady na obnovu a rekonštrukciu Japonska po rozsiahlom zemetrasení dosiahnu najmenej 180 miliárd dolárov. To zodpovedá zhruba trom percentám ročného výkonu japonskej ekonomiky. Uviedla to dnes agentúra Reuters vo svojej analytickej správe.

Skúsenosti z minulosti navyše podľa analytikov ukazujú, že náklady by mohli počiatočné odhady výrazne prekonať. „Existuje tu mnoho neistôt,“ uviedol analytik Brendan Brown zo spoločnosti Mitsubishi UFJ Securities. Upozornil napríklad, že nie je isté, ako dlho budú trvať výpadky elektrickej energie.

Dopady zemetrasenia na svetovú ekonomiku budú podľa analytikov pravdepodobne obmedzené, pretože Japonsko v súčasnosti nie je významným motorom globálneho hospodárskeho rastu.

Foto na titulke - TASR / AP