Japonská automobilka Toyota Motor a telekomunikačná spoločnosť Nippon Telegraph a Telephone (NTT) plánujú do roku 2030 investovať celkovo 500 miliárd jenov (3,1 miliardy eur) do infraštruktúry a softvérovej platformy využívajúcej umelú inteligenciu (AI). Ich cieľom je znížiť počet dopravných nehôd, uviedli v spoločnom oznámení.
Vývoj nového systému
Toyota a NTT dúfajú, že platforma pomôže s takými vecami, ako je prevencia nehôd spôsobených zlou viditeľnosťou v mestských oblastiach, podpora služieb automatizovaného riadenia a uľahčenie zaraďovania z vedľajšieho pruhu do hlavného pri vjazde na rýchlostné cesty a diaľnice.
Firmy chcú systém sprístupniť aj ďalším subjektom v odvetví, vláde či akademickým partnerom, ktorí chcú znížiť počet dopravných nehôd na nulu. Systém by obaja partneri mali radi hotový do roku 2028 a od roku 2030 plánujú jeho široké zavedenie.
Spolupráca spoločností prichádza v čase, keď japonské automobilky čelia tlaku, aby zvýšili úsilie na rastúcom trhu autonómneho riadenia. Tomu čoraz viac dominuje Tesla a čínske firmy.
Spolupráca nielen pri rozvoji AI
Firmy Toyota a NTT prvýkrát spolupracovali v roku 2017 na vývoji technológie pre automobily pripojené k sieti 5G. V roku 2020 vytvorili kapitálové spojenie v rámci projektu šikovného mesta.
Vlani v novembri NTT uviedla, že plánuje spoločne s Toyotou testovať technológiu vozidiel bez vodiča už v roku 2025 a investovať do amerického začínajúceho podniku vyvíjajúceho samoriadiace systémy. Toyota v roku 2021 založila divíziu pre technológie autonómneho riadenia, cieľom sú investície do mobility s AI a jej rozvoj. Divízia nesie názov 'Woven by Toyota', vyvíja tiež softvérovú platformu pre automobilky nazvanú Arene a buduje testovacie miesto Woven City pre systémy a služby súvisiace s mobilitou západne od Tokia.