Japonské akcie ukončili piatkové obchodovanie výrazným poklesom v reakcii na pokles akcií na Wall Street, kde náladu výrazne ovplyvnili najnovšie údaje o aktivite vo výrobnom sektore USA. Tie zvýšili obavy o vývoj americkej ekonomiky. Navyše, na japonský akciový trh zapôsobil aj rast kurzu jenu.
Hlavný index tokijskej burzy Nikkei 225 ukončil obchodovanie na úrovni 35 909,70 bodu. To znamená pokles o 2 216,63 bodu, alebo 5,81 percenta. Znamená to druhý najprudší bodový pokles v histórii a z pohľadu percent najprudší pokles od marca 2020, keď nastúpila pandémia nového koronavírusu. Širší index tokijskej burzy Topix zaznamenal pokles o 166,09 bodu (6,14 percenta) a obchodovanie uzatvoril na úrovni 2 537,60 bodu.
Japonská burza reagovala na vývoj v New Yorku v predchádzajúcom dni. Všetky tri kľúčové indexy na Wall Street ukončili obchodovanie výrazným poklesom po tom, ako nepriaznivé údaje o aktivite vo výrobnom sektore USA vyvolali obavy z recesie v Spojených štátoch. Najvýraznejšie klesol technologický index Nasdaq, a to o 2,3 percenta.
Aktivita vo výrobnom sektore USA zrýchlila v júli tempo poklesu, pričom zaznamenala najhorší výsledok za osem mesiacov, oznámil Inštitút pre riadenie zásob (ISM). Na vývoj v sektore mali vplyv nové objednávky aj produkcia, keď v obidvoch prípadoch bolo zaznamenané prudké zrýchlenie poklesu.
„Pokles akcií v New Yorku, ale aj zvýšenie úrokových sadzieb zo strany japonskej centrálnej banky a posilnenie kurzu jenu do veľkej miery ovplyvnili náladu na trhu,“ uviedli analytici zo spoločnosti Daiwa Securities.
Bank od Japan v stredu zvýšila kľúčovú úrokovú sadzbu o 15 bázických bodov na 0,25 percenta. Urobila tak druhýkrát v tomto roku, čo zároveň znamená druhé zvýšenie hlavnej úrokovej sadzby za posledných 17 rokov. V reakcii na rozhodnutie BOJ kurz jenu oproti doláru posilnil, pričom v piatok dosiahol 149,24 jenu voči doláru. Pred stredajším oznámením BOJ dosahoval približne 152 jenov voči dolárom.