Končiaca japonská vláda dnes navrhla sériu opatrení, ktoré majú utlmiť negatívne dopady silného kurzu jenu na domácu ekonomiku. Okrem iného chce podporiť zamestnanosť v malých firmách, cestovný ruch a firemné akvizície v zahraničí. Nové opatrenia budú zrejme vtelené do ekonomickej politiky novej vlády, ktorej premiérom dnes vládnúca Demokratická strana Japonska zvolila súčasného ministra financií Jošihika Nodu.
„Tento balíček je už v podstate na novom kabinete,“ povedal novinárom po zasadaní vlády minister hospodárstva Kaoru Josano. „Aj tak sme ale považovali za dôležité ukázať aspoň smer, ktorým by sme sa mali uberať,“ dodal.
Rast kurzu jenu ohrozuje oživenie japonskej ekonomiky, pretože oslabuje vývoz, jej hlavný článok. Silný jen je pre ekonomiku obzvlášť nepríjemný po marcovom katastrofálnom zemetrasení a prílivovej vlne, ktoré viedli ku kríze jadrových elektrární.
Kurz jenu v tomto roku výrazne rastie, pretože ho investori popri zlate a švajčiarskom franku považujú za jedno z bezpečných aktív, ku ktorým sa uchyľujú v čase neistôt a otrasov. Tento mesiac sa kurz jenu k doláru dostal na nové rekordné maximum nad marcový rekord 76,25 JPY, po ktorého dosiahnutí pristúpila vláda s centrálnou bankou k devízovým intervenciám.
Ministri dnes potvrdili prísľub, že v prípade potreby vláda na trhu opäť zasiahne a s centrálnou bankou bude pracovať na podpore ekonomiky. Nová vláda by podľa ministrov mala verejnosti vysvetľovať aj výhody silného jenu, ako sú nákupy lacných surovín v zahraničí alebo lákanie vedeckých kapacít z cudziny.
Ministerstvo financií minulý týždeň oznámilo plán založiť úverovú linku v objeme 100 miliárd dolárov, ktorá by prispela k financovaniu japonských firiem usilujúcich sa o zahraničné akvizície. Uviedlo tiež, že bude od veľkých finančných inštitúcií vyžadovať do konca septembra správy o ich devízových pozíciách.
Ilustračné foto na titulke - Flickr.com