Japonská vláda plánuje vypustiť do mora kontaminovanú vodu z jadrovej elektrárne Fukušima, ktorú pred deviatimi rokmi zničilo silné zemetrasenie a následná vlna cunami. Informovala o tom agentúra Kjódó s odvolaním sa na informované zdroje. Oficiálne rozhodnutie by v Tokiu mohlo padnúť už tento mesiac a ukončiť tak sedemročnú debatu, ako naložiť s vodou použitou na chladenie poškodených reaktorov.

EBE 14 Tokio - Na snímke vľavo japonský premiér Šinzó Abe a nový premiér Jošide Suga pózujú s kyticou kvetov v Tokiu 14. septembra 2020. Japonská vládnuca Liberálnodemokratická strana si v pondelok zvolila za svojho nového predsedu Jošihideho Sugu (71), ktorý sa následne po potvrdení parlamentom stane i premiérom. FOTO TASR/AP
Japan's Prime Minister Shinzo Abe, left, presents Chief Cabinet Secretary Yoshihide Suga with flowers after Suga was elected as new head of Japan's ruling party at the Lib
Neprehliadnite

Predsedom japonskej vlády sa neprekvapivo stal Jošihide Suga

Japonci čistia túto vodu pomocou filtračného systému, ktorý z nej odstraňuje väčšinu nebezpečného materiálu, okrem trícia - izotopu vodíka, ktorý sa ťažko separuje a je pokladaný za relatívne neškodný. Vo fukušimských nádržiach však pre vodu dochádza miesto, v septembri zaplnila 1 044 nádrží. V lete 2022 už kontaminovanú vodu nebude kde skladovať, píše Kjódó.

Ak japonská vláda plán oficiálne schváli, budú nasledovať nevyhnutné konštrukčné práce a posudok japonského jadrového úradu. Pravdepodobne by tak vypúšťanie vody do mora z Fukušimy nezačalo skôr ako za dva roky. Šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi pri februárovej návšteve elektrárne vyhlásil, že vypúšťanie kontaminovanej vody do mora zodpovedá celosvetovým štandardom a je to bežný spôsob, akým jadrové elektrárne s vodou nakladajú.

jadrová elektráreò Mochovce slovenské jadrové elektrárne
Neprehliadnite

Envirorezort chce odtajniť informácie o jadrovej energetike

S plánom vlády však nesúhlasia miestni obyvatelia a rybári, ktorí sa boja, že zákazníci prestanú kupovať ryby ulovené v oblasti. Dopadov na životné prostredie sa obáva aj Južná Kórea, ktorá už teraz zakazuje dovoz morských plodov z vôd pri Fukušime.

Jadrovú elektráreň Fukušima zničilo silné zemetrasenie s následnou vlnou cunami, ktoré Japonsko postihlo 11. marca 2011 a vyžiadalo si viac ako 18 000 mŕtvych alebo nezvestných a viac ako 6 000 zranených.