Škôdy spôsobené rekordne silným zemetrasením a obriou prílivovou vlnou v severovýchodnom Japonsku sa bude pohybovať medzi 16 až 25 biliónmi jenov, teda 185 až až 308 miliardami dolárov. V dnešnom odhade to uviedla japonská vláda. Predstavuje to až päť percent výkonu japonskej ekonomiky a pôjde o najnákladnejšiu prírodnú katastrofu v histórii.
Dnešný odhad pokrýva škody na dopravnej a ďalšej infraštruktúre, domoch a továrňach. Nezapočítava však ekonomické straty v dôsledku výpadkov a odstavovania elektrickej energie ani náklady vznikajúcej havárie na jadrovej elektrárni Fukušima. Netýka sa ani strát na finančných trhoch a dopadov na ekonomickú dôveru a aktivitu v krajine.
Vládny odhad maxím škôd je podstatne vyšší než iné predpovede. Svetová banka v pondelok uviedla, že škody môžu dosiahnuť 235 miliárd dolárov a americká banka Goldman Sachs odhadla škody až na 200 miliárd dolárov.
Riaditeľ odboru makroekonomických analýz Úradu vlády Fumihira Nišizaku novinárom k odhadu povedal, že ho obklopujú značné neistoty. Vláda v dnešnej správe poukázala na negatívne dopady katastrofy na finančné a komoditné trhy a na ostatné svetové ekonomiky.
Predošlé veľké zemetrasenie v Japonsku, ktoré v roku 1995 zasiahlo priemyselnú oblasť okolo prístavu Kóbe, spôsobilo škody okolo 100 miliárd dolárov. Vtedy išlo o najnákladnejšiu prírodnú katastrofu v dejinách.
Japonsko v piatok 11. marca zasiahlo zemetrasenie o sile deviatich stupňov Richterovej škály, ktoré spolu s mohutnou prívalovou vlnou cunami zničilo stovky kilometrov dlhý pás severovýchodného pobrežia ostrova Honšú. Následkom sú tisíce mŕtvych a nezvestných, trosky zrútených domov, zničená infraštruktúra, nedostatok potravín, pohonných hmôt a odpájanie elektrického prúdu. Katastrofa poškodila jadrovú elektráreň Fukušima 1, z ktorej uniká radiácia a ohrozuje okolie.
Pre škody a výpadky prúdu naďalej v oblasti zostáva zatvorených mnoho tovární. Výpadky dodávok materiálov a komponentov poznamenávajú nielen japonský priemysel, ale i mnoho zahraničných firiem, najmä v odbore vyspelých technológií.
Výpadky dodávok výrazne poškodzujú japonské automobilky. Najväčšia z nich Toyota má najmenej do víkendu zatvorených všetkých 12 montážnych závodov v krajine, čím príde o 140-tisíc vyrobených automobilov. Firma dnes oznámila, že pre výpadok dodáviek odloží plánované aprílové uvedenie minivanu hybridného modelu Prius.
Ekonómovia predpokladajú, že dopady na ekonomický rast budú dočasné, pretože Japonsko čaká najväčšia rekonštrukcia od povojnového obdobia. Najväčším rizikom v tom podľa nich bude nedostatok energie. Elektrárenská spoločnosť Tokyo Electric Power (TEPCO), ktorá obsluhuje Tokio a priľahlé oblasti so štyridsaťpercentným podielom na japonskej ekonomike, stratila zhruba 20 percent svojich produkčných kapacít. Podľa ekonómov bude vzhľadom na problémy ich jadrových elektrární len ťažko schopná uspokojiť zvýšený letný dopyt.
Vláda ešte nerozhodla, ako bude rekonštrukciu financovať. Analytici predpokladajú, že rekonštrukčné úsilie si vyžiada viac než desať biliónov jenov a nutné budú rozsiahle pôžičky. Japonský verejný dlh pritom už presahuje dvojnásobok ročného výkonu ekonomiky a je najvyšší v celom rozvinutom svete.
USA zastavili dovoz čerstvých potravín z postihnutej oblasti
Spojené štáty ako prvá krajina zastavili dovoz čerstvých potravín zo štyroch japonských prefektúr okolo jadrovej elektrárne Fukušima a rovnaký krok zvažuje Južná Kórea. Opatrenie v noci na dnešok nášho času oznámil americký Úrad pre potraviny a lieky. Reagoval tým na obavy, že by sa do obchodnej siete mohli dostať potraviny kontaminované únikom radiácie po zemetrasení a cunami.
USA zablokujú dovozy mlieka a čerstvého ovocia a zeleniny z prefektúr Fukušima, Ibaraki, Točigi a Gunma, uviedol FDA. Južná Kórea “aktívne” zvažuje zákaz dovozu viacerých položiek potravín z rovnakých prefektúr, povedal agentúre Reuters nemenovaný činiteľ kórejského Úradu pre potraviny a lieky.
Medzinárodná zdravotnícka agentúra WHO na začiatku týždňa uviedla, že rádioaktívne prvky zistené v niektorých japonských potravín predstavujú väčší problém, než sa spočiatku zdalo. Prípady kontaminovanej zeleniny, mlieka a vody vyvolávajú obavy v celom regióne, japonské úrady a ďalší experti však ubezpečujú, že namerané úrovne radiácie zdravie ohroziť nemôžu.
Japonská vláda cez víkend zakázala predaj mlieka pochádzajúceho z prefektúry Fukušima a špenátu a ovocia kaki z troch susedných prefektúr oblasti po tom, čo v nich bolo namerané nadlimitné množstvo radiácie. WHO nevie, či sa potraviny z oblasti okolo Fukušimy dostali do ostatných krajín, určite sa však podľa nej dostali z kontaminovanej zóny.
Ilustračné foto na titulke - TASR / AP