Po dvoch štvrťrokoch rastu zaznamenala japonská ekonomika v treťom štvrťroku medzikvartálny pokles, pričom tempo poklesu výrazne prekonalo očakávania. Vývoj ekonomiky ovplyvnila najmä domáca spotreba, ktorá sa na výkone hospodárstva podieľa viac než polovicou. Navyše, horšie sa vyvíjal aj export. Vyplýva to rýchleho odhadu japonskej vlády.
Hrubý domáci produkt Japonska, tretej najväčšej ekonomiky sveta, klesol v treťom štvrťroku medzikvartálne o 0,5 percenta. Je to prvý pokles od štvrtého štvrťroka 2022, v ktorom ekonomika klesla o 0,1 percenta. V prvom kvartáli tohto roka zaznamenala japonská ekonomika rast o 0,9 percenta a v druhom štvrťroku o 1,1 percenta. Vývoj ekonomiky bol tak v ostatnom štvrťroku omnoho horší, než sa čakalo. Ekonómovia s poklesom počítali, očakávali však, že bude iba mierny a dosiahne 0,1 percenta.
Výsledky ovplyvnila najmä slabá súkromná spotreba, ktorá v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom stagnovala. Očakával sa pritom rast o 0,2 percenta. Kapitálové výdavky v treťom kvartáli nečakane klesli, a to výraznejšie než v druhom štvrťroku. Pokles dosiahol 0,6 percenta oproti poklesu v predchádzajúcom štvrťroku na úrovni 0,1 percenta, pričom analytici počítali s rastom o 0,3 percenta. Okrem toho, verejné investície klesli prvýkrát za tri štvrťroky, a to o 0,5 percenta.
Ani obchod japonskú ekonomiku nepodporil. Export vzrástol o 0,5 percenta, zatiaľ čo v druhom kvartáli rast dosiahol 3,9 percenta. Dovoz sa zvýšil o jedno percento, pričom v predchádzajúcom štvrťroku o 3,8 percenta klesol. Na anualizovanej báze zaznamenala japonská ekonomika pokles o 2,1 percenta, pričom analytici počítali s poklesom o 0,6 percenta. Na porovnanie, v druhom kvartáli ekonomika vzrástla po revízii smerom nadol o 4,5 percenta. Pôvodne vláda udávala rast na úrovni 4,8 percenta.