Oznámili to v pondelok firmy, ktoré tak potvrdili predchádzajúce špekulácie v médiách. Transakcia podľa britského ministra financií Philipa Hammonda ukazuje, že Británia zostáva atraktívnym cieľom pre investorov aj po júnovom hlasovaní o vystúpení krajiny z Európskej únie.

Spoločnosť ARM navrhuje čipy pre mobilné telefóny a počítačové tablety, jej technológie využívajú napríklad firmy Apple, Samsung či Huawei. Prevzatie ARM by bolo jednou z najväčších akvizícií v európskom technologickom sektore a najväčšou akvizíciou firmy SoftBank, napísala agentúra Reuters.

SoftBank podľa denníka Financial Times za každú akciu spoločnosti ARM zaplatí 17 libier v hotovosti. Kúpna cena by tak zahŕňala prémiu 43 percent k piatkovej záverečnej hodnote akcií na burze.

Správa o dohode prichádza len niekoľko týždňov po tom, čo sa Briti vyslovili pre odchod svojej krajiny z Európskej únie. Prekvapivý výsledok britského referenda pritom vyvolal obavy ohľadom atraktivity britskej podnikateľskej komunity, píše Financial Times.

List však upozorňuje, že spoločnosť ARM je voči negatívnym vplyvom takzvaného brexitu chránená lepšie ako mnohé iné britské podniky, a to vďaka svojmu významnému postaveniu v globálnom čipovom priemysle a príjmom v amerických dolároch.

Japonská spoločnosť SoftBank je telekomunikačným a mediálnym konglomerátom s rozsiahlymi zahraničnými aktivitami. Firma vlastní napríklad väčšinový podiel v spoločnosti Sprint, ktorá je štvrtým najväčším mobilným operátorom v Spojených štátoch.