Súčasná dlhová kríza v USA a v Európe primäla menových hráčov presunúť sa od dolára a eura najmä k švajčiarskemu franku a japonskému jenu. Extrémne silné meny sú ale pre tieto exportne orientované národné ekonomiky hrozbou. Centrálne banky preto reagujú, včera zasiahla švajčiarska, dnes sa pridali aj Japonci.

Jen sa dostal voči zelenej bankovke pod hranicu 77 jenov za dolár, teda na dostrel k historickým maximám. Japonské ministerstvo financií tvrdilo, že jeho hodnota bola pod vplyvom špekulatívnych nákupov.

Dnešná intervencia centrálnej banky bola druhou v tomto roku, po prvý raz Japonci zasiahli v koordinácii s krajinami G7 po marcovom ničivom zemetrasení a cunami. Tentoraz išlo o samostatnú intervenciu v celkovej výške viac ako jeden bilión jenov, v prepočte 12,6 miliardy USD, ktoré banka predala na trhu.

Japonská mena po zásahu klesla na viac ako dvojtýždenné minimum 79,9 jenu za dolár, čo predstavuje oslabenie o viac ako tri percentá. Za posledný mesiac pritom jen zosilnel voči zelenej bankovke o päť percent. V marci sa pohyboval na historických maximách 76,25 za dolár.

Bank of Japan súčasne ponechala základnú úrokovú sadzbu na historickom minime v pásme 0 – 0,1 percenta a oznámila, že zvyšuje svoj program odkupovania vládnych dlhopisov o polovicu na 15 biliónov jenov. Cieľom je pomôcť extrémne zadĺženej japonskej vláde opäť naštartovať ekonomiku. Akcie na burze v Tokiu ale aj napriek intervencii a novému balíčku pomoci skončili prakticky bez zmeny. Index Nikkei 225 bol na 9 660 bodoch a od začiatku roka stráca viac ako päť percent.

Hospodárstvo Japonska je v dôsledku dlhodobo pretrvávajúcej stagnácie domácej spotreby vysoko závislé na exporte. Silná mena ale ohrozuje konkurencieschopnosť a zisky japonských firiem. Najviac automobilky a elektronickú brandžu, ktoré dominujú v japonskom vývoze. Prezident jedného z najväčších exportérov v Japonsku Toyota Motor Akio Tojoda napríklad nedávno vyhlásil, že každé posilnenie voči doláru o jeden jen spôsobuje automobilke pokles zisku o 30 miliárd jenov.

Japonsko, tretia najväčšia ekonomika sveta, sa už v prvom štvrťroku prepadla do recesie. HDP sa na medziročnej báze znížil o 3,7 percenta. Podľa guvernéra domácej centrálnej banky Masaaka Širakawu čelí krajina najhoršej kríze od druhej svetovej vojny a japonská ekonomika je aj kvôli zemetraseniu v zlom stave. Hrubý verejný dlh v pomere k ročnému HDP presahuje 220 percent a patrí medzi najvyššie na svete.

Ilustračné foto na titulke - Flickr.com