V prvej polovici januára bolo práceneschopných približne 8,8 milióna Američanov, ktorí sa buď sami nakazili koronavírusom, alebo sa starali o niektorého z príbuzných trpiaceho ochorením covid-19, inormoval o tom server Statista.
Problémom však nie je len medziročný nárast počtu prípadov o viac ako dva milióny, ale aj o vôbec najväčší výpadok pracovnej sily od začiatku pandémie.
Hoci aj prvá koronavírusová zima zasadila americkej pracovnej sile tvrdý úder, keď v januári zostalo s koronavírusovým ochorením práceneschopných 6,6 milióna ľudí, pripisovalo sa to najmä tomu, že vírus mal voľnú ruku.
You will find more infographics at StatistaPočas variantu delta zostalo doma menej ľudí
S hromadným očkovaním sa v USA začalo 14. decembra 2020 a do konca januára nasledujúceho roku dostalo prvú dávku vakcíny len približne 37 miliónov Američanov. Až príchod koronavírusového variantu delta naštartoval rozsiahle očkovacie úsilie a 1. apríla už bolo zaočkovaných zhruba 180 miliónov ľudí. Keď začiatkom augusta 2021 vrcholila vlna nadvlády variantu delta, bolo už obyvateľom USA podaných 350 miliónov dávok vakcíny.
Uvedenú skutočnosť odzrkadľuje aj počet práceneschopných, ktorých v septembri 2021 stúpol len na 4,7 milióna ľudí napriek tomu, že väčšinu nových prípadov spôsobil oveľa agresívnejší variant vírusu. V súčasnosti variant delta vytlačil omikron, ktorý bol do 19. januára zodpovedný až za 97 nových prípadov infekcie.
Omikron ešte nepovedal posledné slovo
Napriek tomu, že omikron nie je až natoľko smrtiaci ako delta, aj miernejšie príznaky, ktoré vyvoláva, nútia čoraz väčší počet ľudí zostať doma. Keď sa táto skutočnosť premietne na tie profesie, ktoré sú pre chod ekonomiky nevyhnutné, ako sú zdravotníci, pracovníci v oblasti logistiky či maloobchodného predaja, môže to v blízkej budúcnosti spôsobiť, že stúpne počet narušení chodu ekonomiky, dôjde k ešte väčšiemu preťaženiu dodávateľských reťazcov alebo nedostatku zdrojov.