Za prvé štyri mesiace tohto roka skončilo v osobnom bankrote 2 628 ľudí na Slovensku. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka to predstavuje pokles o 438 osôb. Vtedy sa pre takzvaný malý konkurz rozhodlo 3 066 obyvateľov Slovenska.
Ako ďalej uvádza spoločnosť dát Dun & Bradstreet, najvýraznejší záujem o osobný bankrot bol v aktuálnom roku v marci, kedy sa na takýto krok odhodlalo 1 042 ľudí.
Za celý vlaňajší rok skončilo v osobnom bankrote 9 701 osôb na Slovensku. V porovnaní s rokom 2021 to predstavuje 10-percentný nárast. „Aj keď počet malých konkurzov v minulom roku stúpol, neprekonal ešte rekordný rok 2020, kedy bolo zaznamenaných až cez 10-tisíc konkurzov,“ uviedla analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová. Najčastejšie pritom vlani o oddlženie žiadali ľudia v Prešovskom kraji, kde bolo podaných 1 540 bankrotov.
Podľa analytičky pritom vo všeobecnosti na Slovensku počet žiadostí o osobný bankrot každoročne stúpa. Jediný pokles bol v roku 2021. „Mohlo to súvisieť s vládnymi opatreniami, ale predpokladáme, že dôvodom bola aj zmena konkurznej legislatívy v roku 2020. Tá sprísnila podmienku, že o oddlženie môže požiadať len ten, komu exekúcia trvá aspoň jeden rok,“ objasnila Štěpánová.
Inštitút osobného bankrotu je na Slovensku realitou od roku 2017. Umožňuje jednoduchšie a lacnejšie zbavenie sa dlhov. Ľudia majú pri ňom dve možnosti, buď v prípade konkurzu odovzdajú na oddlženie svoj majetok, alebo si zvolia formu splátkového kalendára. Osobným bankrotom sa nedá zbaviť všetkých dlhov, ako je povinnosť uhradiť výživné či mzdy zamestnancom.