Úvahy o tom, ako bude fungovať digitálne euro, sú zatiaľ predčasné, lebo digitálna spoločná európska mena ešte nemá určený oficiálny dátum spustenia. Uviedol to v pondelok štátny tajomník Ministerstva financií SR Ľuboš Jančík po zasadnutí ministrov financií eurozóny (Euroskupina) v Bruseli.
Euroskupina sa podľa Jančíka okrem iných tém venovala aj digitálnej mene. Projektom digitálneho eura sa zaoberá Európska centrálna banka (ECB), ktorá to analyzuje s centrálnymi bankami krajín eurozóny. Išlo by o digitálnu menu centrálnej banky, ktorá by bola elektronickým ekvivalentom hotovosti. Zároveň by bola doplnkom bankoviek a mincí, a pre ľudí by znamenala ďalšiu možnosť platby.
„Otázka digitálneho eura, a to si uvedomuje aj Európska komisia, je dôležitá, ale aj veľmi citlivá politická otázka. Aj preto stále prebieha hĺbková analýza a diskusie a ja neočakávam, že v nasledujúcom roku či dvoch sa digitálne euro stane skutočnosťou,“ opísal situáciu Jančík.
Únia ešte nevie, ako by to malo fungovať
Spresnil, že je preto predčasné hovoriť o tom, na čom bude stáť digitálne euro, lebo stále sa na tejto otázke pracuje. Rovnako je podľa neho predčasné aj špekulovať, aký by bol prínos európskej digitálnej meny pre Európanov.
„Vzhľadom na to, že prebiehajú diskusie vôbec o tom, akú podobu bude mať digitálne euro, čo je jeho cieľom a filozofiou, tak by som sa nerád vyjadroval k tomu, že ako bude fungovať. Únia ešte sama nevie, ako by to malo fungovať,“ priznal.
A dodal, že hoci je známy cieľ digitálneho eura a prečo by malo zmysel ho zaviesť, zatiaľ nie je spresnený harmonogram jeho spustenia. Je to všetko v prípravnej fáze, a preto nemožno predvídať, ako sa to dotkne jednotlivých krajín či jednotlivcov v Európskej únii.