Rok 2023 bol z pohľadu na realitný trh ovplyvnený najmä zväčšovaním úrokových sadzieb pri hypotekárnych úveroch a Slováci sa tak stali slabší z pohľadu kúpyschopnosti, hovorí v rozhovore pre Denník Pravda Ján Palenčár, prezident Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska.
„Dopyt existuje, a je stále veľmi silný,” podotýka Palenčár s tým, že sú dva druhy kupujúcich. Prví podľa neho žijú v akomsi spomienkovom optimizme na jednopercentné úroky a druhí akceptujú sadzbu 4,5 percenta, no z banky odchádzajú bez hypotéky, keďže neprejdú takzvaným stress testom na 6,5-percentné úroky.
„Predávajúci sú v mnohých prípadoch konfrontovaní so znížením ceny svojej nehnuteľnosti,” ďalej rozpráva Palenčár a upozorňuje najmä na porovnanie s historickou cenou nehnuteľnosti napríklad z jari 2022. Ak chcú predať svoju nehnuteľnosť, musia podľa neho akceptovať zmeny na trhu. „Trh sa otočil a tak ako roky patril predávajúcim, tak v súčasnosti je situácia opačná. Trh patrí kupujúcim,” vysvetľuje Palenčár.
Pri predaji podľa neho treba veľmi zvážiť faktory, ako napríklad spôsob ponuky nehnuteľnosti a cenu. Výhodou kupujúcich je to, že sa môžu pokojne rozhodnúť a nie sú pod tlakom, nevýhodou je spomínaná drahšia hypotéka. Ak však majú k dispozícii aj vlastné zdroje, tak sa im otvára priestor na vyjednávanie o cene alebo o zmluvných podmienkach.
Odborník v závere rozhovoru neočakáva v roku 2024 zásadné zmeny vo vývoji dopytu na realitnom trhu. Slováci chcú podľa neho bývať, no ich kúpyschopnosť nebude lepšia. „Predávajúci budú musieť reagovať na túto situáciu a môže v niektorých prípadoch, predovšetkým starších nehnuteľností, prísť ešte k menšiemu zníženiu cien,” predpovedá Palenčár s tým, že developeri budú čakať najmä na zmeny na hypotekárnom trhu. Zlepšenie kúpyschopnosti predpokladá až koncom roka 2024.