Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ján Mičovský (OĽANO) sa rozhodol stiahnuť svoju demisiu. Odôvodnil to množstvom podporných vyhlásení na jeho adresu, ktoré ho presvedčili, aby „neutekal z boja" a vo funkcii pokračoval.

Ako ďalej informoval na tlačovej konferencii, list o stiahnutí demisie poslal do Prezidentského paláca v pondelok ráno. O svojom rozhodnutí informoval aj premiéra Eduarda Hegera (OĽANO). Priznal, že ide o komplikovanú situáciu a ďalší postup je na premiérovi a prezidentke Zuzane Čaputovej.

Na snímke poslanec NR SR Richard Takáč (Smer-SD) počas rokovania 28. schôdze Národnej rady SR v Bratislave 11. mája 2021. FOTO TASR - Pavol Zachar
Neprehliadnite

Duo ministrov Mičovský a Budaj zapredali lesníkov, tvrdí Takáč

Mičovský pôvodne doručil svoju demisiu do Prezidentského paláca minulý týždeň v pondelok (31.5.). Hlava štátu avizovala, že ju príjme, až keď bude zrejmé, kto ho má nahradiť. Očakávalo sa to tento týždeň.

Oznámenie demisie pred dvoma týždňami súviselo s dianím v Slovenskom pozemkovom fonde (SPF), najmä s policajným zadržaním, obvinením a väzbou generálnej riaditeľky SPF Gabriely B., ktorú do funkcie nominoval práve Mičovský. Ten je presvedčený, že v danej chvíli konal správne a vyvodil politickú zodpovednosť, medzitým však musel zvážiť ďalšie faktory.

Zmenu svojho rozhodnutia vysvetlil viacerými dôvodmi. Okrem jasnejších okolností vo vzťahu k obvineniu generálnej riaditeľky SPF ho presvedčili aj reakcie poľnohospodárov a lesníkov, ktorí požadovali jeho zotrvanie. Mičovský tak podľa svojich slov uprednostnil zodpovednosť za zásadné úlohy pre budúcnosť agrorezortu.

Na snímke minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Ján Mičovský (OĽANO) počas brífingu Lesov SR pri príležitosti 150. výročia osamostatnenia lesníctva od baníctva v priestoroch Generálneho riaditeľstva Lesov SR, š.p. v Banskej Bystrici 17. mája 2021. FOTO TASR - Ján Krošlák
Neprehliadnite

Minister pôdohospodárstva Ján Mičovský podá demisiu

Na zotrvanie vo funkcii mali ministra podľa agrorezortu vyzvať zamestnanci Lesov Slovenskej republiky, Lesopoľnohospodárskeho majetku Ulič či Štátnych lesov TANAPu. K podpore Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA), viacerých jednotlivcov, lesníckych a poľnohospodárskych organizácií sa mali pripojiť aj malí farmári.

„Ďalším dôvodom na zmenu môjho rozhodnutia je fakt, že moja demisia bola chápaná ako útek pred výzvami, akou je akreditácia PPA a nová spoločná poľnohospodárska politika. Pri zabezpečení kontinuity rezortu sme na najlepšej ceste dosiahnuť skvelý výsledok a nenaplnenie týchto cieľov je neprípustné," pokračoval Mičovský.

Poslednou z okolností zmeny rozhodnutia je podľa ministra nedávny návrh skupiny poslancov koaličných strán, ktorí žiadajú odčlenenie lesov v chránených územiach od rezortu pôdohospodárstva. Mičovský s tým zásadne nesúhlasí a vníma túto iniciatívu aj ako zneužitie situácie, spojenej práve s jeho demisiou.