Prezidenti USA Joe Biden a Číny Si Ťin-pching sa zhodli na tom, že rozhodnutia ohľadom použitia jadrových zbraní by mali robiť ľudia a nie umelá inteligencia (AI). Po ich stretnutí na okraj summitu Ázijsko-pacifického hospodárskeho spoločenstva (APEC) v Lime o tom informoval Biely dom. Agentúra Reuters píše, že ide o prvé takéto vyjadrenie Spojených štátov a Číny, teda krajín, ktoré sú jadrovými mocnosťami.
„Obaja lídri potvrdili, že je nutné udržať kontrolu ľudí nad rozhodnutím o použití jadrových zbraní," uvádza sa vo vyhlásení Bieleho domu.
Ide o dôležité vyhlásenie „o pretrhnutí umelej inteligencie a jadrovej doktríny", povedal poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan.
Pentagon predpokladá, že Čína má 500 funkčných jadrových hlavíc a do roku 2030 ich bude mať vyše tisíc. Od roku 2020 svoj jadrový program modernizuje. Spojené štáty disponujú 1 770 funkčnými jadrovými hlavicami, Rusko ich má 1710. Podľa čínskej jadrovej doktríny by Peking tento typ zbraní nepoužil ako prvý. Bidenova administratíva americkú jadrovú doktrínu aktualizovala tento rok a hovorca Bieleho domu podľa agentúry Reuters už skôr povedal, že „nejde o reakciu na nejaký určitý subjekt, krajinu alebo hrozbu". Amerických činiteľov však znepokojujú jadrové arzenály Číny, Severnej Kórey a Ruska.
Sobotňajšia schôdzka Bidena so Siem bola ich posledná pred tým, ako Bidenovi budúci rok v januári vyprší mandát a z Bieleho domu odíde. Americký prezident počas nej odsúdil tiež nasadenie tisícov severokórejských vojakov v Rusku, čo je „nebezpečné rozšírenie ruskej nezákonnej vojny proti Ukrajine so závažnými dôsledkami pre Európu a mier a stabilitu v regióne Indo-Pacifiku", uviedol úrad amerického prezidenta. Biden dal tiež svojmu čínskemu kolegovi najavo, že „Spojené štáty sú hlboko znepokojené tým, že Čína pokračuje v podpore ruského zbrojárskeho priemyslu“.