Jadrový priemysel sa snaží prilákať späť tisíce dôchodcov a starších odborníkov. Západné spoločnosti nimi chcú vyplniť medzery v pracovnej sile, keďže budú musieť dodať najviac nových projektov za posledné desaťročia. India, Spojené štáty, Francúzsko, Veľká Británia a Poľsko plánujú realizovať nové objednávky aj pre obavy o energetickú bezpečnosť v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu.

„Dopyt (po pracovníkoch) je väčší, pretože máme konkrétne programy. Vieme, že existuje potreba a bola by škoda nepodeliť sa o niektoré naše skúsenosti,“ povedal pre Financial Times 69-ročný Jean-Marc Miraucourt, bývalý inžinier francúzskeho štátneho jadrového operátora EDF. Aj on je jedným zo stoviek bývalých odborníkov, ktorí francúzskemu jadrovému sektoru ponúkajú svoje služby. Francúzsko je s počtom 56 reaktorov najväčším prevádzkovateľom jadrových elektrární v Európe. Toto leto krajina napojí do siete prvý nový reaktor za posledných 25 rokov.

Aj Spojené štáty vyvíjajú jadrové technológie ďalšej generácie a patria medzi krajiny, ktoré sa snažia vyrábať menšie modely reaktorov. Americké ministerstvo energetiky odhaduje, že odvetvie bude do roku 2050 potrebovať ďalších 375-tisíc pracovníkov, pričom len do konca tejto dekády ich bude potrebovať zhruba 55-tisíc.

Nedostatok pracovnej sily ma čiastočne na svedomí odchod pracovníkov z generácie baby boomerov do dôchodku. Podľa francúzskeho obchodného združenia Gifen bude Francúzsko do konca roka 2030 potrebovať 60-tisíc nových zamestnancov na plný úväzok, no až polovica z nich bude musieť nahradiť pracovníkov, ktorí odchádzajú do dôchodku. Dokonca aj jadrové startupy začínajú čoraz viac vyhľadávať služby starších odborníkov.

Ďalšie dôležité správy

Vogtle 3&4 - Georgia Power, USA
Neprehliadnite

Jadrová technológia, ktorá chce spájať projekty v strednej Európe