Slovenská vláda je akcieschopná. Najmä rýchlou exkurziou do terénu a rečami. V mnohých prípadoch treba povedať našťastie. A v tejto súvislosti sa ukazujú, aj pre skeptikov, výhody členstva v EÚ.
Okrem zavedenia eura, eurofondov pre niektoré vybrané skupiny je to brzda, ako udržať politika so šprintujúcou rétorikou na uzde. Len či to bude stačiť aj v prípade opätovného spustenia starších blokov elektrárne v Jaslovských Bohuniciach.
- NEPREHLIADNITE:
- 155414>Holá pravda o slovenskej energetike
- 155418>ČEZ: Na vybudovanie atómky sme logická voľba
- 155417>Európsky jadrový boom
Mimoriadne zasadnutie vlády navrhlo ministrovi hospodárstva, že má elektráreň spustiť. Rozhodnutie malo padnúť v pondelok večer či v utorok ráno. Premiér Robert Fico bol pripravený vziať na seba plnú zodpovednosť.
Znie to pekne, no nestihol tento záväzok previesť do eur. Ako bude osobne znášať sankcie, ak by sa rozhodli európski úradníci Slovensko trestať? Ako by sa vyrovnal s prípadným zablokovaním eurofondov pre krajinu? Čo bude robiť s pošramotenou povesťou krajiny.
Elektráreň minulý týždeň nenabehla a Moskva najskôr zapínala, potom vypínala dodávky plynu. Minister Ľubomír Jahnátek si v Bruseli vypočul, že EÚ neprejavuje nadšenie z precedensu porušenia prístupovej zmluvy. A zrejme i vďaka tomu sa výpovede ministra i premiéra pomerne prudko menili i líšili. Od odhodlania, cez „nie za každú cenu“ až po „uvidíme, odkladáme“. Jediný konzistentný prvok bolo pravidelné „blekautovanie“ v podaní ministra hospodárstva.
V poriadku. Je plynová kríza, situácia je neprehľadná, treba veľa robiť a nie je čas na precízne koordinovanie komunikácie. Ale i tak premiér a minister urobili žalostne málo, aby zrozumiteľne vysvetlili, prečo by práve spustenie odstavených Bohuníc mala byť zmysluplná odpoveď na nedostatok plynu. A že je situácia s elektrinou naozaj taká vážna, že sa Slovensku vyplatí podstupovať vysoké finančné a reputačné riziko vyplývajúce z porušenia zmluvy s EÚ.
Chcelo by to napríklad vyvrátiť protiargument, že spotreba elektriny pre utlmenie produkcie veľkých výrobcov v uplynulých dňoch skôr klesala. Alebo názor, že ak by plynová kríza naozaj dospela do katastrofy a ľudia v panelákových sídliskách by húfne začali kúriť elektrickými ohrievačmi, tak by hrozilo, že nevydržia rozvodné siete a lokálne rozvodne. A v takejto situácii by nebolo nič platné, aj keby Slovensko spustilo ďalšie tri atómky.
Tak prečo tanec s Bohunicami? Iste, štátna firma Javys by nejaké tie eurá zarobila, ale za príliš veľkú cenu. R. Fico by sa mal snažiť oveľa viac, aby vyvrátil podozrenie, že atómová karta je v skutočnosti ťah v úplne inej hre ako plynovej.