V čase, keď sa svet snaží dosiahnuť svoj cieľ nulových emisií do roku 2050, jadrová energia sa považuje za spôsob, ako preklenúť energetickú priepasť. No niektorí aktivisti ako Greenpeace vyjadrili skepticizmus a varovali, že jadro „nemá miesto v čistej, udržateľnej budúcnosti“.

Jadrová energia je spoľahlivejšou alternatívou; s obnoviteľnými zdrojmi energie, ako je veterná, vodná a solárna energia, sa nedá porovnať, tvrdia experti. „Ako poskytnúť lacnú, spoľahlivú a neznečisťujúcu energiu pre svet s ôsmimi miliardami ľudí? Jadrová energia je skutočne jediným riešením, obnoviteľné zdroje nie sú spoľahlivé,“ povedal pre CNBC zakladateľ environmentálnej organizácie Environmental Progress Michael Shellenberger.

Vlády sa stále zameriavajú na jadro a pumpujú doň peniaze. K júlu bolo naplánovaných, navrhnutých alebo rozostavaných 486 jadrových reaktorov, čo predstavuje 65,9 miliardy wattov elektrickej kapacity. Je to najvyššia kapacita, akú priemysel zaznamenal od roku 2015.

Len pred niekoľkými rokmi Medzinárodná agentúra pre energetiku varovala, že jadrovej energii „hrozí budúci pokles“. V správe z roku 2019 sa vtedy uvádzalo, že elektrárne sa zatvárajú a nové investície sa nekonajú. Jadrová energia je však druhým najväčším zdrojom nízkouhlíkovej energie po vodnej energii, takže z tohto pohľadu je lepšia ako veterná a solárna energia dohromady, uvádza sa v správe inštitútu Schroders.

M. Shellenberger zastáva názor, že obnoviteľná energia v mnohých krajinách dosahuje svoje hranice. Napríklad vodná energia nie je životaschopná všade a krajiny, ktoré majú tieto zdroje, sú „vyčerpané“. Jadrová energia je skvelou alternatívou s „veľmi malým množstvom odpadu, ľahko sa spravuje pri veľmi nízkych nákladoch, nikomu neublíži,“ dodal odborník.

Tragédie spravili veľa

Atribút bezpečnosti však narúšajú incidenty ako havária elektrárne Three Mile Island na rovnomennom ostrove v americkom štáte Pensylvánia, katastrofa v Černobyľskej jadrovej elektrárni v roku 1986 či výbuch japonskej elektrárne Fukušima v roku 2011. Riaditeľ výskumu v spoločnosti Morningstar Adam Fleck povedal, že sociálne obavy týkajúce sa jadrovej energie sú „trochu nepochopené“.

Aj keď nemožno zabudnúť na tragédie v Černobyle a Fukušime, využívanie jadra je podľa neho jedným z najbezpečnejších spôsobov výroby energie, a to aj s ohľadom na potrebu skladovania jadrového odpadu. „Mnohé z týchto [skladovacích zariadení] sú riadne zabezpečené. Sú chránené pred zemetraseniami, tornádami, na čo si len spomeniete,“ tvrdí A. Fleck. M. Shellenberger ho dopĺňa: „Dvanásť rokov po Fukušime sa v prevádzke týchto elektrární len zlepšujeme. Z hľadiska výkonu aj bezpečnosti, máme lepší tréning.“

Rôzni aktivisti však oponujú. Greenpeace vo svojej správe z marca 2022 vyjadrila názor, že jadrová energia príliš drahá a príliš pomalá pri nasadzovaní v porovnaní s inými obnoviteľnými zdrojmi. Organizácia poznamenala, že výstavba jadrovej elektrárne trvá približne desať rokov s tým, že „čas navyše, ktorý zaberá výstavba jadrových elektrární, má veľký vplyv na klimatické ciele, pretože existujúce elektrárne na fosílne palivá naďalej vypúšťajú oxid uhličitý“.

Veterná a solárna energia sa podľa aktivistov môže implementovať oveľa rýchlejšie a v oveľa väčšom rozsahu, čo má rýchlejší vplyv na znižovanie emisií uhlíka a prechod na čistú energiu.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke Pavol Štuller, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti JAVYS a. s.
Neprehliadnite

Šéf JAVYS-u: Jadrová energetika zlepšuje sebestačnosť SR. Škodí jej politická nekonzistentnosť