Od založenia Medzinárodnej agentúry pre energiu (IEA) pred piatimi desaťročiami sa zhromažďujú údaje o vládnych rozpočtoch na výskum a vývoj v energetike v 31 členských krajinách. Ukazujú, že od roku 1974 do roku 1980 sa objem prostriedkov zdvojnásobil a potom viac ako desať rokov nepretržite klesal, keďže ceny ropy padali a zostali nízke. Po roku 2000 opäť začali výdavky na energetiku rásť, uvádza Bloomberg, pričom existuje viacero dôvodov.

Prvým nie je len rast cien ropy, ale všeobecne rastúce ceny energií a komodít, čo vyvrcholilo tesne pred globálnou finančnou krízou v roku 2008. Druhým je obnovený záujem vlády o sponzorovanie energetického výskumu a inovácií, a to počas zotavovania sa z Veľkej recesie a znova v priebehu roka 2010 a v roku 2020. Členské krajiny IEA teraz vyčleňujú viac peňazí na energetický výskum a vývoj, ako kedykoľvek za posledných 50 rokov.

Obnoviteľná energia podobne ako jadrová energia zaznamenala v 70. rokoch rastúce výdavky na výskum, pričom vrchol prišiel na začiatku 80. rokov. Celková suma potom klesla späť pod miliardu dolárov v roku 1986 a iba dvakrát ju až do roku 2002 prekročila. Potom neustále rástla, kým v roku 2009 dostala obrovský impulz z USA, a od roku 2014 zostala na úrovni troch miliárd dolárov.

Ak sa pozrieme na vodík, prvé sumy sa objavili v roku 2002: iba 57 miliónov dolárov. Financovanie však rastie skokovito: v roku 2005 dosiahlo miliardu dolárov, v roku 2015 pomaly kleslo na menej ako 500 miliónov dolárov a potom v roku 2021 až na takmer 1,4 miliardy dolárov a 3,1 miliardy dolárov v roku 2022. Vzhľadom na to, že globálne dotácie na vodík sa za dva roky zoštvornásobili na 280 miliárd dolárov, zdá sa pravdepodobné, že verejné investície do výskumu a vývoja vodíka budú naďalej rásť.

Zo všetkých týchto čísel je najdôležitejšie to najzákladnejšie: Celkové výdavky verejného sektora na energetický výskum a vývoj 31 členských štátov IEA predstavovali vlani 24,7 miliardy dolárov. Odráža to priority krajín pri rozvoji energetických technológií a bezpečnosti. Každý dolár venovaný na základný výskum je dôležitý, pripomína Bloomberg.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Cez polovicu spotreby Nemecka pokrýva obnoviteľná energia. Jej výpadok v sieti vynahradí vodík