V Jadrane zachraňujú takmer 500 ľudí z horiacej lode

Trajekt Norman Atlantic plával donedávna ešte pod menom Scintu. Zdroj: wikipedia.org

Loď Norman Atlantic, ktorá plávala z gréckeho Patrasu do talianskej Ancony, vyslala tiesňový signál vo chvíli, keď bola 44 námorných míľ (vyše 80 kilometrov) od ostrova Korfu, oznámil predstaviteľ pobrežnej stráže. Oheň vypukol o 5.00 h SEČ na palube pre automobily, ale rýchlo sa rozšíril do ďalších častí plavidla.

Agentúra Reuters uviedla, že na lodi je 466 osôb, z toho 411 pasažierov a 55 členov posádky. Podľa zdrojov agentúry AFP ide spolu o 478 ľudí, z ktorých je medzi pasažiermi 268 Grékov. AFP zároveň píše o 56 členoch posádky, ktorú má tvoriť 22 Talianov a 34 Grékov. Pokiaľ ide o počet vozidiel v útrobách trajektu, Reuters informuje, že ich je 222, podľa AFP je automobilov 195.

Kapitán kvôli šíriacim sa plameňom nariadil opustenie lode. Kontajnerová loď, ktorá bola v čase vypuknutia požiaru nablízku, už vzala na svoju palubu niekoľko desiatok ľudí. Ďalších 55 vzalo na palubu iné plavidlo.

Niektorí cestujúci poskytli mobilnými telefónmi gréckym televíznym staniciam dramatické svedectvá o situácii. „Pokúsili sa spustiť záchranné člny, ale všetci sa na ne nedostaneme. Nie je tu žiadna koordinácia,“ líčil ráno jeden z nich. „Je tma, vnútrajšok lode je v plameňoch. Sme na mostíku, vidíme, že sa blíži nejaká loď... Otvorili sme debny a dostali záchranné vesty, snažíme sa zachrániť.“

Záchranná operácia prebieha za „mimoriadne ťažkých a komplikovaných podmienok“, konštatovalo grécke ministerstvo pre námornú dopravu. V oblasti je vraj prudký dážď s krupobitím a sila vetra dosahuje desiaty stupeň na 12-stupňovej Beaufortovej škále. Desiaty stupeň okrem iného znamená veľmi vysoké vlny a vytváranie vodnej triešte, ktorá znižuje viditeľnosť.

Na záchrannej operácii sa podieľajú aj talianske a albánske úrady. V oblasti je sedem ďalších lodí a na pomoc bol vyslaný aj záchranný vrtuľník a pátracie lietadlo C-130.

Loď s brutto tonážou takmer 27-tisíc začala slúžiť v roku 2009. Grécka lodiarska spoločnosť ANEK Lines/Superfast Ferries ju prevádzkuje len prvý mesiac, keď sa zmenil aj názov plavidla na Norman Atlantic. Predchádzajúce názvy trajektu boli Scintu a Akeman Street.

Aktualizované 28. decembra 2014 o 19.45:

Nešťastie si doteraz vyžiadalo najmenej jednu obeť, uviedla podľa agentúry AP talianska pobrežná stráž. Rozsiahla záchranná operácia podľa tlačových agentúr má pokračovať aj v noci. Z plavidla sa podľa starších správ podarilo evakuovať len zhruba tretinu osôb a informácie o novej bilancii zachránených nie sú k dispozícii. Cestujúci situáciu popisujú ako dramatickú.

Grécke úrady uvádzajú, že oheň vypukol o 6.00 h (5.00 SEČ) na palube vyhradenej pre automobily, ale rýchlo sa rozšíril. Podľa talianskej pobrežnej stráže sa však požiar rozhorel už o 1,5 hodiny skôr.

V Jadrane zachraňujú takmer 500 ľudí z horiacej lode

Zdroj: SITA/AP

Zatiaľ prvou ohlásenou obeťou je muž, ktorý podľa záchranárov zrejme zahynul po tom, čo skočil z paluby. Jeho národnosť nie je známa. Podľa gréckeho ministerstva pre námornú dopravu muž dopadol na inú palubu. Neďaleko tela záchranári našli ešte zranenú ženu, ktorú transportovali do talianskej nemocnice.

Po počiatočných rozporných informáciách sa údaje o ľuďoch na lodi ustálili na 423 cestujúcich a 55 členoch posádky. Medzi pasažiermi je 268 Grékov, ale aj Francúzi, Nemci, Holanďania, Taliani, Rakúšania a Turci. Mnohí z nich sú podľa všetkého vodiči kamiónov.

Záchranné člny podľa médií zhoreli alebo nemohli byť spustené na vodu. Podľa správ z popoludnia bolo zachránených 150 pasažierov, ktorí sa dostali na záchranné plavidlo. Kvôli rozbúrenému moru však iba 42 z nich dokázalo prejsť na stabilnú kontajnerovú loď Spirit of Piraeus.

Do evakuácie sa snažia zapojiť aj grécke a talianske vrtuľníky, ktoré však kvôli nepriaznivému počasiu majú problémy. Prudký vietor, ktorý v nárazoch dosahuje až 90 kilometrov za hodinu, medzitým trajekt ženie smerom k albánskemu pobrežiu. Podľa agentúry AP horiacemu trajektu bezprostredne nehrozí potopenie.

Pri talianskych brehoch sa zrazili dve nákladné lode

Dve nákladné lode sa zrazili neďaleko severotalianskeho prístavného mesta Ravena. Jedna z nich, turecké obchodné plavidlo, sa pritom potopila. Niekoľko ľudí je nezvestných a niekoľko utrpelo zranenia. Informovala o tom agentúra ANSA.

Druhým účastníkom kolízie je loď plávajúca pod vlajkou Belize. Záchranári podľa zatiaľ kusých informácií zachránili jednu osobu, ďalší ľudia v nespresnenom počte sú nezvestní. Podľa talianskej agentúry posádky na oboch plavidlách mali spolu 11 členov. Záchranné práce komplikuje nepriaznivé počasie.

Aktualizované 28. decembra 2014 o 19.45:

Podľa talianskej pobrežnej stráže na potopenej tureckej lodi zahynuli najmenej dvaja ľudia, ďalší štyria členovia posádky sú nezvestní. Pátranie bolo po zotmení prerušené, uviedla agentúra AP.

Loď plávajúca pod vlajkou Belize po zrážke zostala schopná plavby a kvôli vyšetrovaniu odplávala do prístavu.

Ku kolízii došlo asi dve námorné míle (3,6 kilometra) pred vjazdom do ravennského prístavu. Jedna loď prístav opúšťala, druhá doňho plávala. Záchranné práce sťažuje nepriaznivé počasie: husto sneží, čo značne znižuje viditeľnosť.