Úrokové sadzby amerického Federálneho rezervného systému (Fed), ktorý plní úlohu centrálnej banky, budú časom postupne klesať. Vyhlásil to v utorok prezident Fedu v štáte New York John Williams. Odmietol však povedať, kedy môže centrálna banka začať s uvoľňovaním svojej menovej politiky.

Williams v rozhovore pre televíznu reláciu Fox Business uviedol, že očakáva postupný pokles úrokových sadzieb v priebehu niekoľkých nasledujúcich rokov. To bude podľa neho odrážať skutočnosť, že inflácia sa vracia k cieľu centrálnej banky na úrovni dve percentá a ekonomika udržateľne rastie.

Na otázku, či Fed začne so znižovaním sadzieb v septembri, ako trhy očakávajú, Williams odpovedal, že nebude robiť predpovede. To, čo sa stane, bude závisieť od údajov z ekonomiky. Dodal pritom, že veci sa vyvíjajú „správnym smerom“, pokiaľ ide o potenciálne uvoľnenie menovej politiky.

Williamsove komentáre sú prvými verejnými poznámkami od minulotýždňového zasadnutia Fedu, na ktorom jeho predstavitelia ponechali základnú úrokovú sadzbu nezmenenú v rozmedzí 5,25 percenta – 5,50 percenta.

Fed zverejnil tiež aktualizované ekonomické projekcie, na základe ktorých analytici upravili svoje prognózy. Najnovšie tak predpovedajú jednu redukciu úrokových sadzieb v tomto roku namiesto troch, s ktorými počítali ešte v marci v dôsledku vyššej než očakávanej inflácie v prvých mesiacoch 2024.

Williams pripomenul, že pre Fed je „úlohou číslo jeden zabezpečiť, aby sa inflácia vrátila späť na úroveň dvoch percent“. Odmietol pritom myšlienku, že centrálna banka by tolerovala infláciu okolo troch percent.

Upozornil tiež, že niektoré nedávne údaje z trhu práce môžu byť nadhodnotené a ich potvrdenie alebo revízia budú chvíľu trvať. USA majú podľa neho stále veľmi silný pracovný trh, ale poukázal tiež na určité spomalenie pri nábore.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Americký ekonomický boom spôsobuje inde vo svete problémy