Guvernér nemeckej centrálnej banky Joachim Nagel je presvedčený, že súčasný nepriaznivý stav nemeckej ekonomiky je iba dočasným javom, napriek tomu, že najnovšie ekonomické ukazovatele poukazujú na niečo iné.
„Nemecko nie je chorým mužom Európy,“ povedal Nagel v rozhovore pre nemecký denník Handelsblatt. „Myslím si, že to nie je správna diagnóza, mnohí si ju však rýchlo osvojili,“ dodal s tým, že Nemci by mali mať viac sebavedomia.
Nagelove tvrdenia sú však v rozpore s viacerými ekonomickými údajmi z posledného obdobia. Tie nenaznačujú, že by nemecká ekonomika mala v dohľadnej dobe zaznamenať obrat.
Napríklad Kielský inštitút pre svetovú ekonomiku IfW zhoršil svoju prognózu vývoja hospodárstva na tento aj budúci rok. Inštitút poukázal na slabú aktivitu v priemysle, krízu v stavebnej oblasti a klesajúce výdavky spotrebiteľov.
IfW najnovšie odhaduje, že nemecká ekonomika tento rok klesne o pol percenta. V júni počítal s poklesom o 0,3 percenta a v marci očakával ešte rast o pol percenta. V roku 2024 stále počíta s návratom k rastu, tempo rastu však bude miernejšie, než inštitút odhadoval v júni. Vtedy počítal na budúci rok s rastom o 1,5 percenta, teraz očakáva, že dosiahne 1,3 percenta.
Najväčšia európska ekonomika skĺzla do technickej recesie po tom, ako dva kvartály po sebe zaznamenala pokles, konkrétne vo štvrtom kvartáli 2022 a v prvom kvartáli 2023. V druhom štvrťroku síce už neklesla, avšak ani nezaznamenala rast.
„Nemecko cíti, že jeho pôvodný industriálny biznis model už nefunguje,“ povedal šéf IfW Moritz Schularick s tým, že vývoj ekonomiky ovplyvnili aj vyššie úrokové sadzby. Prezident Bundesbanky je však v súvislosti s vyhliadkami nemeckej ekonomiky optimista a nemecký ekonomický model za zastaraný nepovažuje. Ako povedal, v porovnaní s inými štátmi je Nemecko stále v dobrej pozícii, a to nie iba z pohľadu zamestnanosti a udržateľnosti dlhu.