Izrael uzavrel s Indiou dohody o spolupráci, ktoré okrem iného počítajú s tým, že do Izraela príde z Indie pracovať niekoľko desiatok tisíc ľudí. Pracovať by mali najmä v stavebníctve, čo podľa serveru Middle East Eye môže ohroziť miesta Palestínčanov, ktorých značná časť pracuje v Izraeli práve v tomto sektore.
„Očakávame, že už čoskoro prijmeme príslušné vykonávacie dohody, ktoré umožnia zamestnanie kvalifikovanej pracovnej sily," uviedlo izraelské ministerstvo pre migráciu, ktoré opísalo indických robotníkov ako usilovných, skúsených a plynule hovoriacich po anglicky.
V prvej fáze by malo doraziť 10-tisíc pracovníkov z Indie, ktorí majú byť zamestnaní okrem stavebníctva aj napríklad v opatrovateľských či ošetrovateľských službách.
V Izraeli pracuje podľa serveru Middle East Eye legálne asi 100-tisíc Palestínčanov z okupovaného Západného brehu Jordánu a Pásma Gazy a väčšina z nich práve v stavebníctve. Palestínčania čelia mnohokrát diskriminácii, majú nízke platy a v roku 2021 ich stovky prišli o prácu kvôli účasti na generálnom štrajku, kedy Palestínčania protestovali proti ostreľovaniu Pásma Gazy izraelskou armádou.
Niekoľko dohôd podpísal izraelský minister zahraničia Eli Kohen začiatkom mája počas návštevy Indie. Tieto dve krajiny prehlbujú v posledných rokoch spoluprácu, napríklad pred niekoľkými mesiacmi získala indická spoločnosť Adani Group 70-percentný podiel v stredomorskom prístave Haifa.
Izrael a India sú tiež súčasťou skupiny nazvanej I2U2, ktorá vznikla v roku 2021 a v ktorej sú tiež Spojené štáty a Spojené arabské emiráty. Cieľom tejto skupiny, ktorá sa snaží rozšíriť o ďalších členov, je spolupracovať na projektoch okrem iného v energetike či potravinovej bezpečnosti.
Spoločne chcú tiež vybudovať rozsiahlu dopravnú sieť, ktorá by spojila krajiny Perzského zálivu, arabské krajiny a Indiu železničnými a námornými koridormi. Cieľom Washingtonu je získať väčší vplyv v regióne a obmedziť vplyv Číny, ktorá buduje svoj ambiciózny projekt nového Hodvábneho chodníka.