Administratíva amerického prezidenta Joea Bidna s radosťou vyhlasuje, že Rusko bolo medzinárodne izolované za svoju inváziu na Ukrajinu. Najvyšší ruskí hodnostári však nie sú zavretí v Kremli. A teraz dokonca aj Američania chcú s nimi hovoriť, píše korešpondent agentúry Associated Press (AP) Matthew Lee.

Izolovaní Rusi

Konštatuje, že ruský prezident Vladimir Putin sa stretáva so svetovými lídrami vrátane tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, ktorého krajina je členom NATO. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov medzičasom cestuje po svete, usmieva sa, podáva si ruky a pózuje na fotografiách so zahraničnými lídrami - a sú medzi nimi aj niektorí priatelia USA.

A v stredu minister zahraničných vecí USA Antony Blinken povedal, že chce ukončiť mesiace diplomatického odcudzenia s Lavrovom, aby prediskutovali prepustenie amerických väzňov, ako aj otázky týkajúce sa Ukrajiny. Termín telefonátu nie je známy, ale očakáva sa v najbližších dňoch.

Toto všetko podľa Leeho spochybňuje základnú časť americkej stratégie zameranej na ukončenie vojny na Ukrajine, teda že diplomatická a ekonomická izolácia spolu s neúspechmi na bojisku nakoniec prinúti Rusko poslať svoje jednotky domov.

Prekvapenie

„Verejný kontakt s Lavrovom v kombinácii s oznámením ‚podstatného návrhu‘ pre Rusko na prepustenie zadržiavaných Američanov Paula Whelana a Brittney Grinerovej mnohých prekvapil. Rozhovor medzi Blinkenom a Lavrovom by bol kontaktom na najvyššej úrovni medzi USA a Ruskom od 15. februára (pred ruskou inváziou na Ukrajinu, ktorá sa začala 24. februára) a mohol by pripraviť pôdu pre možné osobné diskusie, hoci administratíva USA to neplánuje, ako tvrdí. Kremeľ sa pravdepodobne kochá v správe, že USA majú záujem o kontakt, a pravdepodobne oddiali proces dojednania telefonátu, aby získal maximálnu výhodu," píše Lee.

„Budú to naťahovať a snažiť sa nás ponížiť, ako len môžu," citoval korešpondent AP Iana Kellyho, bývalého kariérneho diplomata, ktorý pôsobil ako veľvyslanec USA v Gruzínsku. Žiadosť o telefonát považuje Kelly za „kontraproduktívnu pre naše širšie úsilie o izoláciu Ruska“. „Ostatné krajiny sa na to pozrú a povedia si, prečo by sme nemali rokovať s Lavrovom alebo Rusmi širšie?" poznamenal.

Ignorovaný Západ

Podľa Leeho sa zdá, že výzvy Západu v snahe presvedčiť ázijské, africké a blízkovýchodné štáty, aby sa vyhýbali Rusku, zostali nevypočuté. Aj krajiny, ktoré predstierajú partnerstvo s USA, ako sú Egypt a Uganda, srdečne vítajú ruských predstaviteľov. A Lavrov si veselo cestuje po celom svete. Jeho ministerstvo nadšene vzdoruje správam o izolovanom Rusku a s elánom zverejňuje fotografie Lavrova v rôznych svetových metropolách.

Blinken ale dôležitosť jeho svetobežníctva bagatelizuje: „Ja v tom vidím len zúfalú obrannú hru, ktorá sa pokúša nejakým spôsobom ospravedlniť pred svetom kroky, ktoré Rusko podniklo."

Ďalšie dôležité správy

WA 10 Moskva - Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov počúva šéfa maďarskej diplomacie Pétera Szijjártóa počas stretnutia v Moskve vo štvrtok 21. júla 2022. FOTO TASR/AP 



In this handout photo released by Russian Foreign Ministry Press Service, Russian Foreign Minister Sergey Lavrov speaks to Hungary's Minister of Foreign Affairs and Trade Peter Szijjarto during their talks in Moscow, Russia, Thursday, July 21, 2022. (Russian Foreign Ministry Press Service via AP)
Neprehliadnite

Americký analytik obnažuje Lavrovovo turné po Afrike a čo tým africkí lídri riskujú