Neúspešný prezidentský kandidát Ivan Korčok zagratuloval Progresívnemu Slovensku k víťazstvu vo voľbách do Európskeho parlamentu (EP). Rovnako pogratuloval k zisku mandátu aj Kresťanskodemokratickému hnutiu. Korčoka však zamrzel tesný neúspech strán Sloboda a Solidarita (SaS) a Demokrati. „Pre nás občanov Slovenska je odteraz základným očakávaním, že poslanci zo Slovenska budú aktívne presadzovať politiky, ktoré nám prinesú úžitok. Podľa toho by sme mali hodnotiť ich pôsobenie,“ uviedol vo svojom vyjadrení k výsledkom eurovolieb.

„A práve tu výsledok volieb neveští nič dobré,“ dodal a poukázal na to, že z pätnástich postov, ktoré Slovensku v EP prináležia, viac ako polovicu obsadia politické subjekty, ktoré v europarlamente nemajú partnerov. V tomto kontexte položil otázku, ako a s kým chcú presadzovať zmeny v EÚ či mier.

„Inými slovami, ten kto je nezaradený a nepôsobí vo frakcii, nikoho nezaujíma. Bolo by veľmi zle, ak by pokračoval trend, že ich jedinou činnosťou je pútať pozornosť na sociálnych sieťach a vytvárať o Slovensku nelichotivý obraz,“ myslí si Korčok. Na základe výsledkov eurovolieb v iných štátoch je podľa neho možné, že títo europoslanci vytvoria „nejakú exotickú frakciu so sebe podobnými“. To by podľa jeho názoru ale mohlo mať na EÚ vplyv, ktorý nebude v záujme Slovenska. „Bez ohľadu na toto všetko dobrou správou je, že vyhrať voľby sa dá aj s ideou proeurópskeho Slovenska a konečne sa nemusíme hanbiť ani za účasť vo voľbách,“ uzavrel.

Voľby do Európskeho parlamentu vyhralo hnutie Progresívne Slovensko so ziskom 27,81 percenta hlasov. Potvrdil to na tlačovej konferencii predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Burda. Do europarlamentu sa na základe oficiálnych výsledkov volieb prebojovalo celkovo päť politických subjektov.

Na druhom mieste skončil Smer-SD so ziskom 24,76 percenta hlasov a tretia skončila Republika, ktorá získala 12,53 percenta. Kvórum potrebné na účasť v europarlamente ešte prekročili Hlas-SD (7,18 percenta hlasov) a KDH (7,14 percenta).Tesne pred bránami europarlamentu ostali strany Sloboda a Solidarita (4,92 percenta) a Demokrati (4,68 percenta). Účasť vo voľbách dosiahla 34,38 percenta oprávnených voličov.

Ďalšie dôležité správy

Na Slovensku sa v sobotu začali v poradí piate voľby do Európskeho parlamentu. Občania budú voliť 15 europoslancov z  22 politických strán a jednej koalície. Na snímke volebná schránka vo volebnej miestnosti vo voľbách do Európskeho parlamentu v sobotu 8. júna 2024 v Rajci, okres Žilina. FOTO TASR – Daniel Stehlík
Neprehliadnite

Voľby do Európskeho parlamentu vyhralo Progresívne Slovensko, potvrdili to oficiálne výsledky