Taiwan uvažuje pri výrobe polovodičov o spolupráci s tromi východoeurópskymi krajinami, uviedol minister taiwanskej Národnej rady pre rozvoj Kung Ming-hsin. Medzi kandidátmi na spoluprácu spomenul Slovensko, Česko a Litvu.
Tento nápad by mohol mať pozitívnu odozvu aj z Bruselu, ktorý sa snaží prilákať taiwanské firmy, ako je Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC), aby vyrábali v Európskej únii. Tieto snahy sa zvýšili predovšetkým z dôvodu globálneho nedostatku čipov, ktorý brzdí produkciu v mnohých odvetviach.
Spoločnosť stavia závod v USA, uvažuje aj nad Európou
TSMC stavia závod na výrobu čipov v USA v Arizone a firma aj napriek snahám EÚ o podporu podobných investícií nesignalizovala, že by mala záujem o podobný závod v Európe.
Kung Ming-hsin po svojej októbrovej návšteve Slovenska, Česka a Litvy povedal novinárom, že všetky tri krajiny majú záujem o spoluprácu s Taiwanom v oblasti čipov. Taiwan podľa neho vytvorí pracovné skupiny s predstaviteľmi týchto štátov, ktorých cieľom bude vypracovanie stratégie spolupráce v oblasti čipov a poskytne štipendiá pre technický výcvik.
Slovensko darovalo Taiwanu vakcíny, na oplátku dostalo televízory a teplomery
„Celá polovodičová dodávateľská sieť je enormná. Mnohé krajiny v nej môžu mať rozdielne úlohy," uviedol Kung.
Európska komisia navrhla legislatívu, ktorej cieľom je podpora produkcie čipov, pričom mala záujem o zapojenie Taiwanu. Podľa Kunga by pre Európu bolo ťažké, keby to chcela urobiť sama.
„Takže dúfajú v spoluprácu s Taiwanom," dodal.