Island vráti Veľkej Británii a Holandsku peniaze, o ktoré prišli obyvatelia týchto krajín po krachu islandských bánk. Parlament schválil zákon o splatení dlžoby vo výške 3,8 miliardy eur, ktorú bude ostrovná krajina splácať nasledujúcich 14 rokov. Londýn aj Haag už nahradili svojim občanom stratené vklady, o ktoré prišli po páde bánk počas finančnej krízy. V pobočkách islandských bánk malo takto uložené peniaze 340-tisíc klientov.
Návrh zákona premiérky Jóhanny Sigurdardóttirovej prešiel v parlamente tesne. Podľa agentúry Reuters bolo 33 poslancov za, no 30 sa vyslovilo proti. Usporiadanie finančných dlžôb s Britániou a Holandskom bolo jednou z podmienok, ktoré musí krajina splniť, aby zvýšila svoje šance stať sa členom Európskej únie. Island podal formálnu žiadosť na začlenenie do únie v júli tohto roku. Prístupové rokovania by mal zahájiť v marci.
,,Schválenie zákona je tou správnou voľbou, vďaka ktorej sa vyhneme ďalším ekonomickým škodám,” uviedol podľa Reuters počas rozpravy v parlamente Steingrimur Sigfusson, minister financií a šéf ľavicovej Strany zelených. ,,História ukáže, že sme urobili správne,” dodal, keďže zákon čelil ostrej kritike verejnosti. Podľa prieskumu nesúhlasilo s odškodnením zahraničných sporiteľov až 70 percent obyvateľov krajiny. Podľa portálu BBC bude splatenie dlžoby stáť každého obyvateľa Islandu 12-tisíc eur.
Globálna finančná kríza zdevastovala islandskú ekonomiku, priviedla ku krachu niekoľko bánk a uvrhla hospodárstvo do hlbokej recesie. Krajina musela požiadať o pomoc aj Medzinárodný menový fond, od ktorého získala pôžičku vo výške 10 miliárd dolárov. Peniaze bude čerpať postupne, keď splní jednotlivé podmienky. Okrem medzinárodnej inštitúcie požičali 850 miliónov dolárov Islandu aj škandinávske krajiny a Poľsko.
Foto na titulke - icesave.co.uk