Island neporušil zákony o ochrane bankových vkladov, keď odmietol Britom a Holanďanom nahradiť ich vklady v islandskej internetovej banke Icesave. Rozhodol o tom dnes súd Európskeho združenia voľného obchodu (EZVO).
Súd tak podporil malú severskú krajinu v niekoľkoročnom spore s vládami Británie a Holandska. Tie sa po krachu islandských bánk v roku 2008 rozhodli nahradiť svojim občanom stratené vklady v Icesave, internetovej pobočky banky Landsbanki, a potom žiadali od Reykjavíku, aby im tieto peniaze nahradil.
Islandské vlády vyšli obom krajinám v ústrety aj napriek argumentom expertov, že Británia ani Holandsko nemajú na náhradu právny nárok. Islanďania však v dvoch referendách z rokov 2010 a 2011 aj napriek nevyberanému nátlaku Londýna a Amsterdamu návrhy zmlúv o náhrade odmietli. Obe krajiny potom podali na Island žalobu na súde EZVO.
Británia a Holandsko žiadali od Islandu zaplatiť päť miliárd dolárov a náhradu označili na nevyhnutý krok na zlepšenie islandskej pozície v rokovaniach o vstupe do Európskej únie, na oživenie jeho ekonomiky z hlbokej krízy a na obnovenie islandského prístupu na medzinárodné kapitálové trhy. Napriek horlivej snahe islandských vlád vec vyriešiť prevládal medzi Islanďanmi hlboký odpor voči odškodneniu tých, ktorí sa nechali vidinou vysokých výnosov nalákať do rizikových investícií.
Island sa po desaťročí prudkého rozvoja v roku 2009 pre pád bánk prepadol do hlbokej finančnej a ekonomickej krízy. Banky sa neúmernou expanziou v zahraničí tvrdo zadlžili a globálna finančná kríza na jeseň 2008 im zablokovala prístup k likvidite. V roku 2011 Island úspešne dokončil záchranný program vedený Medzinárodným menovým fondom a vrátil sa na dlhopisové trhy.
Zdroj: SITA / AP
Ilustračné foto - SITA / AP