Írsko vyzvalo Európsku centrálnu banku pred jej zasadaním na budúci týždeň, aby zmiernila tempo zvyšovania úrokových sadzieb. Upozornilo pritom na ich „reálny“ vplyv na obyčajných ľudí.
ECB od júla minulého roka zvýšila úrokové sadzby o 3,5 percentuálneho bodu v rámci sprísňovania menovej politiky, aby dostala pod kontrolu vysokú infláciu.
Írsky minister financií Michael McGrath vyzval v sobotu centrálnu banku euroregiónu, aby „zohľadnila skutočný vplyv rozhodnutí, ktoré prijíma, na ľudí“, počas neformálneho obeda v Štokholme s jeho kolegami z Európskej únie (EÚ) a šéfkou ECB Christine Lagardovou.
Poukázal pritom na fakt, že v Írsku si niektorí veritelia účtujú veľmi vysoké úrokové sadzby, čo vytvára tlak na bežné domácnosti.
Zvyšovanie úrokových sadzieb
Napriek tomu, že inflácia v eurozóne v marci klesla na 6,9 percenta po tom, ako vlani v októbri dosiahla vrchol na úrovni 10,6 percenta, sa očakáva, že ECB vo štvrtok zvýši sadzby, keďže jej cieľom je inflácia na úrovni dvoch percent.
McGrath dodal, že svoju úlohu pritom zohrávajú aj firmy, a „keď výrobné ceny klesajú, je potrebné, aby sa to prenieslo aj na spotrebiteľov prostredníctvom zníženia cien“.
Experti nepochybujú o tom, že centrálna banka na budúci týždeň zvýši náklady na pôžičky, už siedmykrát v rade, keďže inflácia stále vysoko prekračuje jej cieľovú úroveň. Analytici sa však rozchádzajú v názore na to, aké veľké bude zvýšenie úrokov vzhľadom na turbulencie na trhu.
Diskutuje sa o tom, či ECB zdvihne úroky o 50 bázických bodov, ako to urobila na svojich predchádzajúcich troch zasadnutiach, alebo len o 25 bázických bodov.
Odolnosť voči energetickej kríze
Väčšina analytikov očakáva skôr menšie zvýšenie úrokových sadzieb v dôsledku spomaľujúcej sa inflácie, ako aj stabilného výhľadu ekonomiky 20-členného euroregiónu. Údaje z minulého týždňa ukázali, že hospodárstvo menového bloku v prvom štvrťroku vzrástlo medzikvartálne o 0,1 percenta. Hoci ide len o veľmi mierny rast, podľa niektorých politikov zároveň poukazuje na „odolnosť regiónu v náročnom prostredí energetickej krízy“.