Aktualizované 16. 11. 2010 o 18:50
Predstavitelia írskej vlády rokujú s Európskou komisiou, Medzinárodným menovým fondom a Európskou centrálnou bankou o tom, ako vyriešiť problémy írskeho bankového sektora. Povedal to dnes poobede európsky komisár pre ekonomické a menové záležitosti Olli Rehn.
"Očakávam, že ministri financií eurozóny podporia riešenie. Skutočný problém spočíva v bankovom sektore, avšak ten je spojený aj s inými sektormi, takže diskutujeme o celkovej situácií. Najviac sa však sústredíme na banky," povedal O. Rehn na stretnutí Eurogroup.
Dodal, že v prípade Írska ide v porovnaní s Gréckom o úplne iný prípad. ,,Nejde o prežitie eura, ale o seriózne problémy bankového sektora v Írsku. Musíme si zachovať chladné hlavy, aby sme našli správne riešenie," zdôraznil O. Rehn.
Írsko doteraz vytrvalo odmietalo, že by uvažovalo o žiadosti o pomoc z eurovalu. Ministri financií Európskej únie by nemali podliehať panike, vyhlásil v utorok írsky minister pre európske záležitosti Dick Roche. ,,Dúfam, že po stretnutí Ecofinu v priebehu dnešného popoludnia a zajtrajška bude existovať v problematike viac logiky," povedal D. Roche pre rozhlasovú stanicu BBC. ,,Niet dôvod na spustenie núdzovej pomoci zo strany Medzinárodného menového fondu alebo Európskej únie. Existuje problém s likviditou bánk, niet o tom pochýb. Ale nemyslím si, že primeranou reakciou na toto by bola panika európskych ministrov financií," vyhlásil írsky minister.
Šéf rezortu financií Brian Cowen však vo včerajšom rozhovore pre televíziu RTE pripustil, že krajina je pripravená zvážiť použitie záchranného mechanizmu únie na pomoc bankovému sektoru. O konkrétnych možnostiach by dnes mali debatovať ministri na stretnutí Ecofinu.
,,Musíme tieto možnosti predebatovať s partnermi, ako najlepšie podporiť stabilitu v bankovej a finančnej sfére eurozóny,“ citovala vyjadrenie ministra agentúra Bloomberg.
Írsko však nie je jediným adeptom na záchranu. O vysokej pravdepodobnosti, že svoje problémy nedokáže vyriešiť krajina sama, sa začalo hovoriť aj v súvislosti s Portugalskom. Rastie nebezpečenstvo nákazy cez finančné trhy, ktoré sa stále viac obávajú rozšírenia dlhovej krízy, varoval včera portugalský minister financií Fernando Teixeira dos Santos. Reakcia trhov nie je podľa neho problémom jednotlivých rizikových krajín, ale problém celej eurozóny a jej stability.
Riešenie dlhovej krízy štátov eurozóny je ,,otázkou prežitia“ aj pre celú Európsku úniu, uviedol dnes prezident EÚ Herman Van Rompuy. Ak skolabuje euro, to isté hrozí celej únii, dodal.
Eurozóna sa však zatiaľ nedokázala zhodnúť, či Írsko potrebuje finančnú pomoc z eurovalu. Šéf ministrov financií eurozóny a luxemburský premiér Jean-Claude Juncker, pod ktorého vedením dnes budú ministri jednať v Bruseli, pomoc ostro odmieta. Proti jeho názoru však podľa internetového serveru Eurointelligence stoja veľké štáty, ktoré záchranu Írska žiadajú.
Niektorí členovia euroklubu na čele s Nemeckom si od prípadnej finančnej pomoci sľubujú, že výnosy dlhopisov problémových krajín ako Írsko, Portugalsko či Španielsko, ktoré v posledných dňoch atakujú maximálne hodnoty, poklesnú a uvoľnia ruky Európskej centrálnej banke. Tá totiž, aby rast výnosov korigovala, nakupuje dlhopisy rizikových krajín nakupuje za značné sumy. Minulý týždeň na nákupy minula zhruba miliardu eur a týždeň predtým 700 miliónov eur.
J.-C. Juncker upozorňuje, že Európsky fond finančnej stability (EFSF), do ktorého sa krajiny platiace eurom zaviazali prispieť 440 miliardami eur, nemá slúžiť na znižovanie výnosov z dlhopisov, ale má pomáhať krajinám, ktoré sa ocitli bez prostriedkov. To nie je prípad Írska, ktoré má dostatok financií až do leta budúceho roku.
,,Pokiaľ Íri o pomoc nepožiadajú, nie sme oprávnení sa akokoľvek zaoberať hypotetickými žiadosťami. Pokiaľ ide o nápravu deficitu, írska vláda má situáciu pod kontrolou,“ dodal J.-C. Juncker.
Foto na titulke - SITA / AP