Hoci Írsko už niekoľko dní vytrvalo odmieta požiadať o peniaze z eurovalu, guvernér centrálnej banky Patrick Honohan dnes pripustil, že krajina nakoniec zrejme prijme pomoc v objeme ,,desiatok miliárd eur“. Pôžička od Európskej únie a Medzinárodného menového fondu (MMF) by podľa neho mala ukázať, ,,že Írsko má dostatočnú palebnú silu vysporiadať sa s akoukoľvek situáciou na trhu“. V rozhovore pre domácu rozhlasovú stanicu RTE dodal, že peniaze poslúžia len ako demonštrácia sily a nebudú použité.
V Dubline dnes začína rokovať misia EÚ a MMF s írskou vládou, aby pripravila plán pomoci bankovému sektoru a zabránila defaultu krajiny pre vysoké náklady na záchranu finančných inštitúcií. Experti preskúmajú finančné výkazy najväčších bánk a pokúsia sa odhadnúť rozsah potrebnej pomoci. Misia by sa podľa informácií Financial Times mala v Dubline zdržať do konca víkendu a počas nasledujúceho týždňa by Brusel mohol predstaviť rozsah a podmienky záchranného balíčka.
,,Očakávame, že rokovania budú efektívne a povedú k uvoľneniu čerpania úveru,“ uviedol P. Honohan vo vysielaní RTE, z ktorého citovala agentúra Reuters. Podľa neho by sa rádovo malo jednať o pôžičku v objeme desiatok miliárd eur.
Úver by podľa guvernéra mal bankovému systému poslúžiť ako záchranný vankúš, no reálne by z neho banky nemali čerpať peniaze. Niečo podobné urobili podľa P. Honohana Spojené štáty na jeseň 2008. ,,Povedali bankám: pozrite sa, vy si myslíte, že nepotrebujete kapitál, trhy si myslia, že potrebujete kapitál, tak budete musieť akceptovať dodatočný kapitál,“ vysvetlil P. Honohan.
Do akceptovania pomoci neoficiálne tlačia Írsko najmä veľkí členovia eurozóny na čele s Nemeckom, aby zaistili stabilitu eura a znížili výnosy vládnych dlhopisov rizikových krajín.
Foto na titulke - SITA / AP