E. Kenny a A. Merkelová spolu hovorili o budúcnosti európskej integrácie, britskom vzťahu k EÚ po brexite a tiež o „špecifickom vzťahu“ Írska s Britániou, ktorej je Írsko západným susedom a bývalou kolóniou, informovala tlačová agentúra DPA.

„Ak bude mať Británia prístup na jednotný trh, potom veci zostanú veľmi podobné tomu, ako sú teraz. Ale bude to za istú cenu,“ povedal E. Kenny v narážke na voľný pohyb osôb bez obmedzení, ktorý zrejme bude predmetom vyjednávaní v nadchádzajúcich rokovaniach o brexite.

Írsko bude musieť riešiť mnohé praktické záležitosti, pokračoval E. Kenny a dodal, že na oboch stranách Írskeho mora žijú státisíce Írov, ktorých práca závisí od britskej ekonomiky.

Je ťažké predpovedať dôsledky brexitu v tomto štádiu, ale podľa ekonomických prognóz to Írsko zasiahne najviac zo všetkých krajín, uviedol írsky premiér.

V súvislosti s mierovým procesom v Severnom Írsku povedal, že zdĺhavý konflikt medzi katolíkmi a protestantmi po sebe zanechal „veľmi krehké dedičstvo“ a snahy o zachovanie mieru a stability v Severnom Írsku musia pokračovať.

„Mier nikdy nemožno brať ako zaručený, preto pripomínam ľuďom hodnoty Európskej únie,“ ktorá je považovaná „sama za mierový proces“, dodal E. Kenny.

A. Merkelová zdôraznila význam hlasu Írska v EÚ a jeho dobré vzťahy s Nemeckom. Zvyšných 27 členských krajín EÚ bude musieť rokovať o budúcnosti únie a v tomto procese „bude írsky hlas počuť rovnako ako všetky ostatné“, dodala.