Hoci Írsko trvá na tom, že nepotrebuje pomoc z Európskeho fondu finančnej stability (EFSF), vysokí predstavitelia Európskej únie majú na to iný názor. Podľa denníka Financial Times sa v nedeľu večer uskutočnila neformálna schôdzka, na ktorej sa malo debatovať o potrebe finančnej pomoci Írsku ešte pred dnešným otvorením finančných trhov. Skončila sa bez konkrétnych záverov.
Oficiálne sa prípadné poskytnutie peňazí z takzvaného eurovalu bude preberať opäť na zajtrajšej schôdzke ministrov financií eurozóny v Bruseli. Podľa denníka The Irish Independent, ktorý sa odvolal nemenované zdroje, sa minister financií Brian Lenihan chystá zajtra v Bruseli preskúmať možnosti poskytnutia pomoci finančnej pomoci zo stabilizačného mechanizmu výlučne pre bankový sektor. Takýto postup by podľa denníka mohol predísť tomu, aby krajina musela neskôr žiadať o núdzový úver.
Obavy z možného defaultu krajiny posledné dva týždne strašia najmä dlhopisové trhy. Ceny írskych, ale aj portugalských a gréckych vládnych bondov padajú a požadované výnosy zo strany investorov rastú na nové rekordné hodnoty.
Riziková prirážka pri desaťročných írskych dlhopisoch poskočila koncom minulého týždňa oproti nemeckým dlhopisom na 6,83 percenta, čo celkový požadovaný výnos vytlačilo na rekordných 9,24 percenta. Dnes ráno sa pohybovala na úrovni 8,16 percenta. Problémy tlačia aj na kurz eura, ktorý sa oproti doláru dnes oslabil o 0,4 percenta na úroveň 1,36 dolára za euro.
,,Írsko nepožiadalo o externú pomoc,“ zopakoval včera večer hovorca tamojšieho rezortu financií pre agentúru Bloomberg. Vláda má podľa neho dostatok financií na vyplácanie splatných dlhopisov do polovice roku 2011.
Podľa neoficiálnych zdrojov, ktoré citovali viaceré zahraničné médiá, sa stupňuje tlak, aby Írsko prijalo pomoc a reštrukturalizovalo svoj bankový sektor. Na takéto riešenie má tlačiť najmä Nemecko. Kancelárka Angela Merkelová na minulotýždňovom summite G20 v Soule naznačila, že EÚ je pripravená riešiť rôzne scenáre súčasnej finančnej krízy v Írsku. No zdôraznila, že na riešení by sa mali podieľať aj investori, ktorí zarábajú na obchodovaní s dlhopismi.
,,Nemôžeme donekonečna vysvetľovať našim voličom a daňovým poplatníkom, že by mali platiť za riziká, na ktorých niektorí zarábajú veľa peňazí,“ uviedla A. Merkelová v Soule.
V oficiálnych stanoviskách však Nemecko kategoricky odmieta, že by na Írsko tlačilo. Neoficiálne však na vládu nalieha aj Európska centrálna banka. Podľa agentúry Bloomberg požiadala kabinet írskeho premiéra Briana Cowena, aby urýchlene predstavil konkrétne kroky, ktoré by navrátili dôveru investorov v bankový systém a schopnosť Írska skresať deficit verejných financií.
Ilustračé foto na titulke - Flickr.com