Írske banky najskôr nebudú schopné vyrovnať sa s výsledkami stresového testovania, ktoré by malo byť jasné už tento týždeň. Podľa Irish Times skúška kapitálovej sily bánk v prípade negatívneho scenára ukáže v tamojšom bankovom systéme dieru, ktorú by mohlo zaplátať 18 až 23 miliárd eur.

Podľa Financial Times budú musieť najväčšie írske bankové domy Bank of Ireland, Allied Irish Bank, Irish Life & Permanent či EBS Building Society v blízkej budúcnosti znížiť pomer úverov k depozitom zo súčasných vyše 170 percent na zhruba 120 percent. Predať by preto mali aktíva až do 90 miliárd eur. Požaduje to i Európska centrálna banka (ECB), ktorá sa snaží tlačiť na Dublin, aby posúril rekapitalizáciu svojich bánk.

Hoci írska vláda má na svojej strane argument, že predávať aktíva v časoch ochromených trhov prinesie bankám ďalšie straty.

Podľa agentúry Reuters už ECB pomohla írskym bankám tým, že sa rozhodla zaplátať možnú dieru poskytnutím strednodobého financovania. Nová írska vláda by bola teraz rada, keby ECB poskytla ďalších 60 miliárd eur v strednodobých zdrojoch ako náhradu za dočasné financovanie, ktoré tamojším bankám poskytla Írska centrálna banka.

Írsko chce, aby sa na stratách tamojších bánk podieľali aj vlastníci bankových dlhopisov. To by podľa tamojšieho ministra hospodárstva Simona Coveneya, ktorého spomína agentúra Bloomberg, malo byť finálne riešenie pre finančný systém zaťažený dlhmi. Minister financií Michael Noonan sa bude o takúto dohodu s európskymi autoritami pokúšať po zverejnení výsledkov stresového testovania. Keď už bude známe, koľko kapitálu navyše banky potrebujú. S. Coveney poznamenal, že vládu čakajú najbližšie týždne ťažké rokovania. Trhy sú podľa neho „o krok vpredu“ a najskôr nebudú ochotné podeliť sa o írske bankové bolesti. Takýto postup nepodporuje ani ECB, obáva sa, že sa nákaza z Írska rozšíri na ďalšie trhy.

Írsko už do domácich bánk napumpovalo okolo 46 miliárd eur. Vláda poskytla v roku 2008 garancie za šesť bankových domov. Na tie sa teraz najviac sústreďuje pozornosť pri očakávaní zverejnenia stres testov. „Veľa ľudí v Európe chce, aby Írsko dalo garancie všetkým bankovým veriteľom vrátane držiteľov dlhopisov a všetkým ďalším,“ poznamenal podľa Bloombergu S. Coveney. No realita je podľa neho taká, že garancie podkopávajú schopnosť krajiny požičiavať si na trhoch. Takže Írsko sa k takémuto kroku nemôže upísať. Minister hospodárstva skôr naznačil úmysel vlády čo najmenej vystaviť daňovníkov dlhom vzniknutým v minulosti v súkromných bankách. Hoci sú teraz prevažne vo vlastníctve štátu.

Ilustračné foto na titulke - Flickr.com